Çarşamba , Ağustos 4 2021
En Taze Makaleler

Temel Yazı Tagları

HTML ‘ de her bir komuta tag denir. Normal yazılardan ayrılması için taglar “<” “>” işaretlerinin arasına yazılır.  HTML ile kullanabileceğimiz temel yazı tagları şu şekildedir:

<b> – Bold – Koyu / Kalın Yazı

<i> – İtalic – İtalik Yazı

<u> – Underline – Altı çizgili Yazı

<font> – Font – Yazı Tipi

<p> – Parağraf

<font face=”x”> – Yazı Tipi

<font size=”4″> – Yazı Boyutu

<font color=”blue”> – Yazı Rengi

Align – Hizalama

<p align=”right”> – Sağa Hizalı Yazı

<p align=”center”> – Ortalanmış Yazı

<p align=”justify”> – Sola Hizalı Yazı

<h1><h2><h3><h4><h5><h6> – Başlık Tagları

<h1> – En Büyük Başlık

<h6> – En Küçük Başlık

<body text=”#2075A5″> – Sayfadaki Tüm Yazılara Aynı Rengi Verme

<body bgcolor=”#COCOCO”> – Sayfa Zeminine Renk Verme

<body background=”resim.jpg”> – Sayfa Zeminine Resim Ekleme

<hr> – Çizgi

Örnek Sayfa:

<html>

<head>

<title>Font Tagları</title>

</head>

<body bgcolor=”yellow”  text=”black”>

<h1><b>Örnek Font Denemeleri</b></h1>

<p align=”right”><b>Sağa Hizalı Kalın Yazı</b></p>

<p align=”center”><i><u>Ortalanmış İtalik Altı Çizgili Yazı</i></u></p>

<p align=”justify”><u>Sola Hizalı Altı Çizgili Yazı</u></p>

<hr>

<font face=”Times New Roman” size=”10″ color=”#0579B8″>Font Örneği</font>

<h3>H3 Başlık Tagı</h3>

<h6>H6 Başlık Tagı</h6>

</body>

</html>

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.