En Taze Makaleler

Parmak Kurtaran Tarayıcı – Browser Kısayolları

handan-erdag-77-tarayici-kisayollari

Bir önceki makalemde Hayat Kurtaran Klavye Kısayolları‘nı kaleme almıştım. O yüzden bugün de iç içe geçmiş, bir işlem yaparken bir klavye bir fare yaparak parmaklarımızı yoran tarayıcıları, pratik klavye kısa yolları ile kullanmayı yazacağım.

imageproxy-mvc_

Makalenin size ve çevrenize faydalı olmasını temenni ederim.

Browser Üzerinde Kullanabileceğiniz Kısa Yollar

* Browser : İnternet sayfalarına erişmek için kullanılan programlara tarayıcı veya browser adı verilir. İnternet Explorer, Chrome, Firefox, Yandex, Opera, Safari… ve benzeri tarayıcılar yaygın şekilde kullanılmaktadır.

anliyorum

Ctrl + Tab : Browser üzerinde açık olan sayfadan açık olan sağdaki sayfaya, sekmeye geçer.

Ctrl + Shift + Tab : Browser üzerinde açık olan sayfadan açık olan soldaki sayfaya, sekmeye geçer.

Ctrl + W : Açık olan sayfayı, sekmeyi kapatır.

Ctrl + T : Tarayıcı da yeni sayfa, sekme açar.

Ctrl + Shift + T : Tarayıcı da yanlışlıkla kapadığın sekmeyi, sayfayı açar.

Ctrl + H : Tarayıcı geçmişi çubuğunu açar.

Ctrl + İ : Tarayıcı sık kullanılanları, yer imleri çubuğunu açar.

Alt + F4 : PC’ler de aniden gelen patron ya da eş baskınına karşı ilgili tarayıcıyı komple kapatır 🙂

Ctrl + Q : MAC ‘ ler de ilgili tarayıcı kapatmak için kullanılır.

bill-gates-ozlu-sozler

Alt + Sol yön tuşu : İçinde bulunduğunuz sayfadan bir önceki sayfaya geri dönmenizi sağlar. Bu şekilde incelediğiniz sayfalar arasında istediğiniz kadar geriye gidebilirsiniz.

Alt + Sağ yön tuşu : İçinde bulunduğunuz sayfada birden fazla geri gittiyseniz Alt + sağ yön tuşu ile ileri 1 sayfaya gidebilirsiniz.

Ctrl + L : İlgili sayfanın web adresini seçer.

Ctrl + + : İlgili sayfayı büyütür.

Ctrl + –  : İlgili sayfayı küçültür.

Ctrl + P : İlgili sayfayı yazdırır.

Ctrl + F : İncelediğiniz sayfa içerisinde arama yapmanızı sağlar.

sanal-dilenci

F11 : Sayfayı tam ekran yapar. Bir daha bastığınız da normale çevirir.

F5 : Sayfayı yeniler.

F6 : Adres barına (internet adresinin yazdığı bölüm) gider.

F4 : Adres barında iken basılır ise adres barı açılır. Daha önce görüntülen sayfalarıın adresleri görünür.

Hayatınızı kolaylaştırıcak pratik kısayollar için: http://www.handanerdag.com/hayat-kurtaran-klavye-kisayollari/

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

2 comments

  1. bunu biliyordum ama coğunu yeni gördüm teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.