Pazartesi , Kasım 29 2021
En Taze Makaleler

İlk Milli Akıllı Kanser İlacını Geliştiren Kadın Prof. Dr. Rana Sanyal

Günümüzde grip gibi olan kanserin ilk defa geliştirilen Milli akıllı ilaçlarla tedavi edilebileceğini biliyor musunuz?  Şuanda hala geliştirilmekte olan ilaç Sağlık Bakanlığı’ndan alınan izin ile insanlar üzerinde denenmeye başlanacak. Denemeler altı ay sonra, son evrede olan kanser hastaları üzerinde başlayacak.

Peki, bu kadar önemli ve hem Türkiye’de hem de Dünya’da çığır açabilecek bu ilacı kim geliştirdi? Ve biz bu haberi neden bangır bangır her yerde duyurmuyoruz ?

İlk sorumun yanıtına geçmeden önce üzülerek ikinci sorumu kendi kişisel görüşüm ile yanıtlamak istiyorum. Maalesef ki işinde, gücünde olup ülkesine faydalı olmak için gece gündüz çalışan ve gerçekten bir şeyler üreten insanlarımızı (kadın – erkek ayırımı yapmadan)  görmüyoruz, duymuyoruz ve bilmiyoruz.

Gereksiz ıvır zıvır, çöp magazin haberleri ile kim kiminle, nerede, ne yapmış gibi saçma sapan bilgilerle zihnimizi kirleten magazin ve sözde haber programları her kanalda var iken ayakta alkışlamamız gereken, değerli bilim insanlarımızı tanımamızı sağlayan hiç bir program yok. 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü alan Türk Profesör Aziz Sancar’ı neden hepimiz bilmiyoruz? Kadına şiddeti, sigara ve alkol gibi her türlü kötü alışkanlığı olağan gösteren Müslüm filmini yapanlar NEDEN Aziz Sancar gibi Mardin’in bir köyünden çıkıp Nobel Ödülü alan bilim insanlarımızın hayatlarını film yapmıyorlar ? Lütfen zihninize kocaman bir ünlem koyun. Bize izletilen, okutulan kitaplarda, filmlerde, dizilerde arka planda verilen subliminal mesajları okuyun. Yüzyıllardır bizi deviremeyenler günümüzde bizi kültürümüzü asimile ederek, bozarak bizi yenmeye çalışıyorlar. Bizi biz yapan değerlerimize, kültürlerimize, bilim insanlarımıza lütfen sahip çıkalım. Okuyalım, okutalım. Bu Bizans oyunlarına gelmeyelim.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir bilim insanı Türkiye’de geliştirdiği bir ilaç için Sağlık Bakanlığı’ndan insanlar üzerinde deneme izni aşamasına gelebilmiş. Üstelik bu birçok hastaya umut olabilecek, dünyada da bir ilk olma özelliğini taşıyan bir kanser ilacı. 

Peki kim bu ilki gerçekleştirdi? 

Türkiye Cumhuriyetinde bu ilke imza atan o isim: Prof. Rana Nomak Sanyal. Prof. Dr. Rana Sanyal aynı zamanda bu yıl KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci Ödülü’nü de aldı. Prof. Rana Nomak Sanyal, kardeşi Sena Nomak ile kurduğu RS Research şirketi çatısı altında Türkiye’de geliştirilmiş ilk kanser ilacının çalışmalarını yapmaya devam ediyor.

Peki, kim bu Rana SANYAL ?

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitiren. Daha sonra da Amerika’da tam burslu olarak Boston Üniversitesi’nde doktorasını yapan Prof. Dr. Rana Sanyal 1999 yılında Amgen isimli biyoteknoloji şirketinde çalışmaya başlamış. 10 yıl Amerika’da yaşayan Sanyal 2004 Eylül ayında mezun olduğu okul olan Boğaziçi Üniversitesi’ne geri dönmüş. Şuanda da Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanlığını yürütmekte. Evli ve iki çocuk annesi.

Kardeşi ile birlikte kurduğu RS Research adlı şirketi 2017 Nisan ayında Bilim Sanayi Bakanlığı’nın da desteklediği Avrupa Yatırım Fonu’nun ACT VC Fonu. 1.1 milyon Euro’luk desteğini almışlar. RS Research firması piyasada bulunan kanser ilaçlarını alıp o ilaçları bir polimere kimyasal olarak bağlıyorlar. İlaçların üzerine kanserin adresini yazıp gönderiyorlar yani tümöre biyolojik olarak hedefliyorlar. Bu akıllı ilaçlar sadece tümör içine gidiyorlar başka bir yere gitmiyorlar. Bir nevi hedefe gönderilen füze gibi doğrudan kanserli hücreleri hedef alıp onlarla savaşıyorlar.

Hem hemcinsim hem % 100 milli hem de kanser gibi bir illeti belkide 3 – 5 yıl içinde tamamen bitirecek bir ilaç üzerinde çalışan Prof Dr. Rana Sanyal’ı tüm kalbimle ayakta alkışlıyorum. Umarım hedeflediği şekilde akıllı kanser ilacını hayata geçirir ve milyonlarca insanın hayatını değiştirir. Bizim ihtiyacımız olan rol modeller Rana Sanyal’lar. Umarım bu makaleyi okuyanlar da en az benim kadar bu konuda heyecanlanır ve gençlerine bu örnekleri gösterir 🙂

Konuya ilgi duyanlar Rana Sanyal TEDx Yeditepe University sahnesinde ki kendi ilham verici hikayesini ve başarısının sırrını aşağıda paylaştığım videodan izleyebilirler.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Ayrılık Tiyatro Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.