Çarşamba , Kasım 14 2018
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Orda Bir Köy Var Artık Yakında

Orda Bir Köy Var Artık Yakında

handan-erdag-70-orda-bir-koy-var-artik-yakinda

Orda bir köy var, uzakta,
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.
……
Yıllar önce hepimizin okulda öğrendiği ve yüksek sesle söylediği bu şiirin sözleri, gelişen Dünya şartları ile artık değişti. Gelişen teknoloji ve alt yapı ile değil Türkiye’nin doğusu, Dünya’nın diğer ucu dahi artık çok yakın. İşte tamda bu sebepten ötürü, yaklaşık on gün kadar önce Haydi Hep Birlikte Çocuklar İçin Elelebaşlıklı makale ile bir yardım kampanyası başlattık. Başlattığımız bu kampanyanın örnek olması açısından kampanyanın nasıl başladığını, ilerlediğini ve sonucunu sizlerle ayrıntılı olarak paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Kampanyanın Çıkış Noktası 

Facebookta bir arkadaşım Siirt’te öğretmenliğe başlayan bir arkadaşı için kampanya düzenlemiş. Beni de bu kampanyaya davet etti ve daha sonra organizatör olarak etkinliğe ismimi yazdı. Konu ile ilgili ofiste konuşurken ablam, HGS Akademi’nin Kurucusu ve Konvoy Grubun CFO‘su Seçil Erdağ yakın zamanda telefonda görüştüğü Kars’ta yeni öğretmen olan kuzenimiz Nurevsan A. ‘nın okulunda ki öğrencilerden bahsetti. Nurevsan, Kars’ın o soğuğunda öğretmenlik yaptığı karma sınıfta (yani 2. 3. ve 4. sınıflar iç içe bir sınıfta) öğrencilerinin karlı havada okula terlik ile montsuz ve botsuz buz gibi havada bir şeyler öğrenmek için çırpınan bu çocukların durumunu laf arasında ablama anlatmış. Onların o konuşmalarının üzerine, ofiste bu konuda açılınca Konvoy Grubun Kurucusu, Danışman, Bağımsız Denetçi Nevzat Erdağ’nın da desteği ile haydi bu çocuklara biz yardım edelim dedik. Ablam hemen kuzenimiz ile irtibata geçip ondan ihtiyaç listesi istedi. Başlarken asıl amacımız bu köy okulunda ki çocukların ihtiyaçlarının hepsini Konvoy ailesi olarak temin etmek idi. Ancak benim ruhumu ele geçiren sosyal medya sevgisi ile bu kampanyayı Facebook ve kendi sitem üzerinden duyurdum. Belki diğer insanlarda bu kampanyaya destek olmak ister, o çocuklar için çok daha güzel şeyler yapabiliriz diye düşündüm.

Ve tahmin edin ne oldu?

Facebookta saat iki civarında paylaştığımız “bu çocukların sesine hep beraber kulak verelim. Onlar orada bu çileyi çekerken biz rahat yataklarımız da uyumayalım. Unutmayalım ki onlar bizim geleceğimiz. Haydi sizde destek olun hep birlikte bu köy okulunda ki miniklerin ihtiyaçlarını alalım.”  ihtiyaç listesindekilerin büyük bir bölümünü almak için gönüllüler çıktı. Duyarlı ve gönlü zengin bir çok insan yardım edebilmek için bizimle iletişime geçti. Kampanyaya yardım etmek isteyen ama vakti olmayanların ricası üzerine, gönüllülere bir hesap bilgisi gönderip gelen para ile onlar adına alış verişi biz yaptık.

Olayın finansal boyutunun takibini ve düzenlemesini tamamen Seçil Erdağ yaptı. Ben sadece gönüllüre ulaşıp, yardımı yapmalarına aracı oldum. Ancak, Seçil Erdağ ile beraber oluşturduğumuz excel takip dosyası ile herkesin tek tek gönderdiği parayı not edip, alınanları tek tek bunlara uygun bir şekilde fişlerini kestirdi. Düşünün ki, gönüllümüz bize 200 TL para göndermiş. Biz bu para ile 7 tane polar alıyoruz. Kasiyer tutar toplamı 200 TL olunca fişi kesiyor, daha sonra diğerlerini kasadan geçirmeye devam ediyor. Bu şekilde bize para gönderen herkesin bağışını ayrı ayrı belgelendir dik.  Ayrıca, alış verişleri AVM’ler yerine olabildiğince esnaflardan yapmaya da özen gösterdik. Hem toplu satın alma hem de yardım olduğunu duyan esnaflar biz istemeden bize indirimin üstüne indirim yaptı.

Gönüllüler adına alınacakları biz aldıktan ve listedeki ihtiyaçları kendi alıp, gönderenlerin aldıkları da ofisimize gelince, işin paketleme bölümüne geçtik. Ofisimizde ki çalışma arkadaşlarımızında yardımları ile her çocuk için alınanları bir paket içerisine koyup, paketlerin üzerine içerisindekileri ve yaş grubunu yazıp bantladık.

En sonunda hazırladığımız paketleri kolilere yerleştirip, kargo görevlilerine teslim ettik.

Kısaca Kampanyanın Aşamaları:

  • 5 Aralık Cumartesi günü saat 14.00 da kampanyayı başlattık.
  • 5 Aralık Cumartesi günü saat 19.30 da ihtiyaç listesinde ki alınacaklar için tüm gönüllüler bulundu.
  • 7 Aralık – 8 Aralık Pazartesi, Salı günlerinde alınacaklar alındı.
  • 9 Aralık Çarşamba günü alınanlar ve gönüllülerin tüm gönderdikleri paketlenip, kargo firmasına teslim edildi.
  • 10 Aralık Perşembe günü tüm gönüllülere tek tek alınanların fişleri, resimleri ve gönderilenler ile ilgili genel bilgi verildi.

Çocuklara Bir Süpriz de Bir Dosttan 

Çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için başlattığımız bu kampanyaya bir destekte ismini vermek istemeyen ama kampanyayı gördüğü anda çevresi ile paylaşıp, çalıştığı şirket ve kardeş firmaları ile iletişime geçerek çocukların tüm kırtasiye ihtiyaçlarını A’dan Z’ye alarak gönderen bir tanıdığımızdan geldi.

Ve En Sonunda Mutlu Son

16 Aralık Çarşamba günü kargolarımız minik sahiplerine ulaştı. Kendileri minicik, yürekleri kocaman olan bu miniklerin bir bölümü paketleri görünce mutluluktan ağlamış. Bir tanesi hayatında ilk defa bu gece mutluluktan uyuyamayacağını söylemiş. Hatta miniklerimiz bu hareketimizden o kadar etkilenmişler ki onları düşündüğümüz için oturup bizlere mektuplar yazmışlar.

Unutmayalım ki, biz bu çocuklara sahip çıkmazsak orada ki yasa dışı örgütlerin yapılanmaları onlara sahip çıkar. Dağdaki teröristin bu çocukların eline silah, taş vermemesi, o çocuğunda onların anlattığı masallara inanmaması için biz onlara kalem, kağıt verelim. Bırakalım kendi temiz ve masum masallarını, kendileri yazsınlar.

İnsan bir şeyi istedikten sonra yapamaması için imkan yok. Bizde bu miniklere yardım etmek istedik ve gönlü zengin, yardımsever insanlar ile hep beraber bugünün çocukları, yarının büyüklerinin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşıladık.

Bu arada bilenler bilir Aralık yani dönem sonu muhasebe ofislerinde ki en yoğun olan dönemlerdendir. Ancak bu yoğunluğa rağmen bize destek olan ve bize yardım eden Konvoy Ailesinin tüm çalışanlarına, ve bize maddi, manevi destek olan herkese teşekkür ederim. İnsanlığın bittiğine dair her gün izlediğimiz ve gördüğümüz haberlerden sonra bu kampanyaya destek olarak hem benim hem de tüm o miniklerin yüreğini aydınlattınız.

Kendi adıma herkese canı gönülden çok teşekkür ediyorum. Gönderdikleri video ile destek olanlara miniklerde teşekkür ediyor.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Ayrılık Tiyatro Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir