Perşembe , Mayıs 23 2019
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Dağ 2: İsimsiz Kahramanlar Bordo Bereliler

Dağ 2: İsimsiz Kahramanlar Bordo Bereliler

handan-erdag-81-dag2-filmi

Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği ve başrollerini Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli ve Ahu Türkpençe’nin üstlendiği Dağ 2 filmi bana göre, herkesin izlemesi gereken Türk sinemasının en başarılı eserlerinden biri. Film gösteriminde konuşma yapan Alper Çağlar “Bu filmle ilgili söylenecek her şey, filmin öyküsünün içinde. Askerliğin doğası, kardeşlik ve bu zor hayatın bedellerini gerçekçi bir şekilde size yansıtmaya çalıştık. Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm fedakar askerlerine, çilekeş ekibime ve destek veren tüm Dağ serisi hayranlarına saygı, sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasını yapmış. İzleyici olarak bizde bu kadar kaliteli senaryo, kurgu ve çekim gerçekleştirdiği ve Türk askerini bu kadar güzel anlattığı için kendisine canı gönülden teşekkür ediyoruz.

dagii_e674

Devam filmi olmakla birlikte izleyicilerine bağımsız bir hikayeyi konu eden Dağ 2’de sınır ötesi gizli operasyonlara gönderilen yedi kişilik bir timin, “Fırtına Getiren”in öyküsü anlatılıyor. Yıllarca anti-militarist yazılar yazan, bazen idealizmi ve inadı yüzünden polemiklere giren zeki, birikimli saha gazetecisi Ceyda Balabanı kurtarmak için yapılan gizli, sınır ötesi operasyon ile film başlıyor. Filmde iki can dost askerin (Oğuz ve Bekir’in) ilk saha görevine gittikleri Irak’ta 7 bordo bereli olarak, ölümle dansını ve meydan okumasını izliyoruz.

dag4

Bu Filmi Neden İzlemelisiniz?

Filmi izlemek için bir çok sebep var. Ancak bana göre en önemlisi bu film Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle çekilen bir film ve TSK bir filmi destekliyorsa Türk seyircisi olarak bize düşen görev o filmi izlemektir.

Gözünü kırpmadan canını feda eden  isimsiz kahramanlarımız için Türk sineması bu ve bunun benzeri filmler yapmalı; yapmalı ki Türk halkı olarak bizim için yapılan fedakarlıkları filmlerde dahi olsa görüp, bilmeliyiz. Yıllarca Hollywood filmlerinde gösterilen kahraman Amerikan askeri (!) tek başına bir orduyu alt edip her seferinde önce Amerikalıları sonra da dünyayı kurtarırken ve bu birbirinin benzeri uyduruk senaryolar ile algı yönetimi yaparken; biz gerçekten özel olan insanların, zorlu bir eğitim sürecinden geçip, özel eğitimler ile neler yapabildiğini görmeliyiz.

Bu filmi defalarca ama defalarca izlemeliyiz. Çünkü 15 Temmuz 2016 darbesi ile en büyük darbeyi alan Türk Silahlı Kuvvetleri, içinden çıkan bir avuç haine rağmen özünde yer alan, ölüme her gün her an meydan okuyan, bizler gibi klavye başında delikanlılık değil dağ başında delikanlılık yapan gerçek vatansever ve kahramanlarını öğrenmek için izlemeliyiz.

Bu filmi izlemeliyiz. Çünkü ne kadar yetenekli olursa olsun askerinde senin, benim gibi insan olduğunu, robot olmadığını duyguları olduğunu hissetmek için izlemeliyiz. Askerin tek görevinin emir almak olduğunu düşünen, halbuki askerin o emri kendisini düşündüğü için değil emrindeki ya da üstündeki askerlerin güvenliği için o emre itaat ettiğini anlamak için bu filmi izlemeliyiz.

dag3

Film İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Filmde gerçek mekanlar ve gerçek silahlar kullanılmış. “Fırtına Getiren” üyelerinin kullandıkları teçhizatın bir kısmı film için Türkiye’de özel olarak üretilmiş. Timin kullandığı kurşun geçirmez yelekler gerçeğine uygun ebatlarda tasarlanıp ve üretilmiş.

Filmde özellikle final sahnesinde kullanılan tank, gece gündüz süren çalışmalarla 3 ay içinde sıfırdan imal edilmiş.

Çekimler sırasında yaklaşık 7 bin manevra mermisi kullanılırken, çekimlerde kullanılan silah ve mühimmatın tamamına yakını Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından sağlanmış.

Filmde ayrıca Türk yapımı, gurur kaynağı gerçek BORA 12 keskin nişancı tüfeği ve gerçek bir UTS-15 shot gun da kullanılmış. Bir Sikorksy S70 askeri helikopterin uçurulduğu Dağ 2’de üç T-155 FIRTINA OBÜS’ü kullanıldı ve T-155’lerle manevra atışı gerçekleştirilmiş.

Türk Sinema tarihinde karargâh dışında gerçek taarruz tüfeği kullanılan ilk ve tek filmi DAĞ II. Çekimlere 1 hafta kala bile milli tüfek izinlerinin verilmesi meçhuldu. Yönetmen filmi tehlikeye atma uğruna filmdeki bordo berelilerin tüfeklerinin Amerikan veya Rus malı olmasına hayır dedi.

Filmin  birçok sahnesinde figüran olarak görev alan  komandolardan iki yiğit askerimiz bu film vizyona girmeden görev başında iken şehit oldu.

‘Dağ 2’ filminde öyküsü anlatılan ‘Fırtına Getiren’ timinin askerlerini canlandıran oyuncular, Eğirdir Dağ Komando Okulu’nda çekilen Özel Kuvvetler komando sahneleri için gerçek eğitim parkurlarında 3 ay boyunca kondisyon ve operasyonel teknikler konusunda özel olarak çalışmışlar.

Oyuncular, dünyanın en yüksek eğitim kulelerinden biri olarak bilinen, 76 metrelik Eğirdir Dağ Komando Okulu iniş kulesinden, gerçek bir komando gibi geri iniş gerçekleştirdi ve Atlas Kulelerinden elleri bağlı olarak göle atladı.

Özel Kuvvetler personellerinin sınır ötesi operasyonda taşıdığı yükü, tüm sahnelerde taşıyan oyuncular, ‘Ankara Erler Özel Hava Alayı’ üssünde gerçekleştirilen harekat sahnesi için Özel Kuvvetler tarafından tedarik edilen HALO paraşüt atlayış ekipmanları dahil 22 kilogramlık ekipman ve 15 kilogramlık savaş teçhizatlarını gün boyu üzerinde taşıdı.

Oyuncuların aldıkları tüm bu ağır eğitimin için tek sebebi ise;  “Her daim felsefemiz, oyuncuların ızdırap çekmeleriydi. Bordo Bereli oynamak bile kolay olmamalı.”  filmin sitesinde yer alan  yapımcıların açıklaması.

dag5

Henüz izleyemeyen ve ya merak edenler için Dağ 2 filminin fragmanı

dusmanlarimiz-catlasin

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

2 comments

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık…

    • #TSK desteği ile bu kadar güzel bir film çekilirse izleyici olarak bizede bu filmi izlemek ve film ile ilgili yazmak düşer. Zaman ayırıp yazıyı okuduğunuz ve yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir