Pazartesi , Kasım 29 2021
En Taze Makaleler

Temel T – SQL Komutları

handan-erdag-23Bilişim sektöründe olan herkesin öyle ya da böyle mutlaka bir gün bir veri tabanına ihtiyacı olacaktır. Günlük hayatta kullandığımız Excel, Access gibi daha kısıtlı verileri saklayabildiğimiz veri tabanı programları elbette birçok çalışan için  güzel bir alternatif oluşturuyor. Ancak özellikle yazılım alanında çalışıyorsanız size oracle, sql, mysql gibi daha büyük verileri yönetebileceğiniz veri tabanları gerekmektedir. Bu yüzden de bugün T-Sql temellerini bu makalede anlatarak hayatınızı nasıl daha güzel bir renk katabileceğinizi naçizane anlatacağım.

T-Sql yani Transact – SQL Microsoft’un veri tabanı sorgulama dilidir. Sql Server ve kullanıcı arasında ki iletişimi sağlayan sorgu dilidir.

T-SQL kullanarak veri tabanına kayıt ekleme, silme, güncelleme yapabilir ya da kayıtları sorgulama ve raporlama yapabiliriz.

Temel SQL komutları:

  • SELECT: Veri tabanından sorgulama yapmak için,
  • INSERT: ekleme yapmak için
  • UPDATE: güncelleme yapmak için
  • DELETE: silme yapmak için,
  • CREATE TABLE:  yeni tablo oluşturmak için

Bu komutlar, işlevlerine göre şu şekilde ayrılır:

  • DDL (Data Definition Language): Veri tanımlama dili
  • DML (Data Manipulation Language) : Veri işleme dili
  • DCL (Data Control Language): Veri kontrol dili

Veri Tanımlama Dili (DDL)

SQL Server içinde veri tabanı, tablo ve kullanıcı tanımlı veri tipleri gibi nesneler oluşturmak ve bunları yapılandırmak için kullanılır. Temel komutları aşağıdaki şekildedir:

Temel Komutlar:    Açıklama
CREATE:              Nesne oluşturmak için kullanılır.
ALTER  :              Nesneler üzerinde değişiklik yapmak için kullanılır.
DROP   :              Nesneleri silmek için kullanılır.

Veri İşleme Dili (DML)

Veri tabanı içindeki veriler ile ilgili işlemler yapılmasını sağlar. Temel komutları aşağıdaki şekildedir.

Temel Komutlar:    Açıklama
SELECT:              Veri tabanındaki verileri seçmeyi sağlar.
INSERT:              Veri tabanına yeni veriler eklemek için kullanılır.
UPDATE:             Veriler üzerinde değişiklik (güncelleme) yapmak için kullanılır.
DELETE:              Veri tabanından veri silmek için kullanılır.

Veri Kontrol Dili (DCL)

DCL, bir veri tabanı ile ilişkili kullanıcıları ve rollerin izinlerini değiştirmek için kullanılır. Diğer bir deyişle verilere erişim yetkilerini düzenlemede kullanılır. Temel komutları aşağıdaki şekildedir.

Temel Komutlar:    Açıklama
DENY:                 Bir kullanıcının verileri kullanmasını kısıtlar.
REVOKE:              Daha önce yapılan tüm kısıtlama ve izinleri iptal eder.
GRANT:               Bir kullanıcının verileri kullanmasına ve T-SQL komutlarını çalıştırmasına izin verir.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.