Perşembe , Mayıs 23 2019
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Laf Aramızda / Boş Ol, Boş Ol, Boş Ol AYM !!!

Boş Ol, Boş Ol, Boş Ol AYM !!!

handan-erdag-58-aym-nikah-karari

Anayasa Mahkemesi (AYM), geçenlerde resmi nikah olmadan dini nikah kıyarak birlikte yaşamanın önünü açan, duyanların kulaklarına, görenlerin gözlerine, benimse en çok kalbimin inanmadığı, inanamadığı bir karar verdi.

AYM üyeleri, nikâhsız birlikte yaşayanlara TCK’da herhangi bir ceza öngörülmezken, resmi nikâh yaptırmadan dini nikâh kıyanlara hapis cezası öngörülmesinin Anayasa’nın 10. maddesi “kanun önünde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin herkesin eşit olduğu” ilkesine aykırı olduğunu iddia ederek, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olduğunu ifade etti.

640x480_3164cihan_ceylan_karikaturleri_129

Kadın – erkek eşitliğine inanan biri olarak, bu konuyu objektif bir şekilde değerlendirmeye kalktığım zaman bu kararın kadın ve erkeklere sağladığı yararları aşağıda ki gibi listeyebilirim.

Resmi nikah olmadan, sadece imam nikahı ile kadınlara sağlanan haklar:

 • Bir erkeğin 2.  3.  4. eşi olabilirsiniz. Çünkü imam nikahı, sizin, eşinizin ve imamın arasında olan gayri resmi bir uygulama ve kanunlar önünde hiç bir şekilde bir hak iddia edemezsiniz.

hoca

 • Aynı şekilde eşinizin vefat etmesi ya da üç kere BOŞ OL diyerek sizi bırakması durumunda nafaka, manevi tazminat almanız bir hayal.

rica-ederim-bu-bahsi-kapatlim

 • Resmi nikahın aksine, imam nikahında imam 18 yaşını doldurmuş olma şartını aramadığı için, 18 yaşından küçük olmanız hiç bir sorun teşkil etmez. Dolayısı ile ünzile gelinler ellerinden oyuncaklarını bırakıp, kocalarının her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için çocukluktan, gelinliğe hiç bir yasal sorun çıkmadan terfi edebilirler.

94db015c-64b0-41bf-989e-e280cb01e1e2-large

 • İmam nikahlı eşiniz ile anlaşamadınız ve ayrılmak mı istiyorsunuz? Üzgünüm sevgili hemcinsim ama imam nikahın da boşama hakkı erkeğindir. Yani prensip olarak sizin böyle bir hakkınız yok. Ama dilerseniz imam nikahı yapan hocadan başka bir hocanıın adresini alıp, kocanızı kendinizden soğutma büyüsü yaptırabilirsiniz 🙂 Sonuçta nikahı imam kıydığına göre bu işi de düzeltmek imama yani hocaya düşer.

cin-mali-imam

 • Bugüne kadar resmi nikah yaptırmadan birlikte yaşayan insanları kınarken artık yaptırsanız da yaptırmasanız da “biz imam nikahı kıydırdık şekerim” diyerek insanlara ilişkinizi onaylatabilirsiniz. Hem de bu şekilde helal olsun nikahlı yaşıyorlar şeklinde toplum gözünde kendinizi aklayabilir, geceleri rahat rahat uyuyabilirsiniz. Sonuçta kimse imamı bulup bu işin gerçeğini sorgulayacak değil ya !

olamaz-olamaz

 • Resmi nikah kıydıran kadınların; kimlik, kredi kartları, banka hesapları, pasaport, ehliyet, öğrenci kartı vesaire gibi resmi olan pek çok yerde yeni soyadını tanıtması gerekirken; imam nikahı kıyan kadının hiç bir şekilde bu tarz sorunları olmaz. İşin herhangi bir resmiyeti olmadığı için dilediği gibi kendi soyadını kullanmaya devam edebilir.

oh-be-icimin-yaglari-eridi

Aynı şekilde AYM’nin resmi nikah olmadan, sadece imam nikahı ile erkeklere sağladığı haklar:

 • Dilediğiniz ve bütçenizin yettiği kadar imam nikahı kıyabilir, bakabileceğiniz kadar eşe nikah kıyabilirsiniz.

10689707_373997159417546_2195328744727777793_n

 • İmam nikahlı eşinizden sıkılmanız durumunda, imamın garanti süresi kapsamında BOŞ OL, BOŞ OL, BOŞ OL diyerek nikahı düşürebilirsiniz.

yha-demesene-oyle

 • Çapkınlık ve hovardalık gibi kuru iftiralardan uzak, gönlünüzün aylık / yıllık sahibine imam nikahını kıyıp toplum içinde “bu benim helalim, karım ” şeklinde racon kesebilirsiniz.

10533519_732221470152671_1988737160_n

 • İmam nikahı kıydıktan sonra, imamın duasından mıdır bilinmez Allah size yürü ya kulum dedi, kendinize milyon dolarlık bir servet yaptınız. Ama iş yürüdü, eş kaldı. Artık, eşinizden ayrılmak istiyorsunuz. Servetiniz bölünür diye korkmanıza hiç gerek yok. Resmi nikahlarda, evli olduğunuz sürede edindiğiniz malların yarısını eşinize vermeniz gibi hukuki hiçbir dayanak sizi etkilemez. Çünkü siz resmi değil, imam nikahı ile evlisiniz.

10583859_755969307779541_3360516259808147582_n

 • Üç günlük Dünya da tek eşlilik size göre değil. Üzülmeyin, haftanın her gününe bir resmi eş bulun ya da 6 tane bulun pazar günü dinlenin 🙂

vay-serefsiz

Tüm bunları bir kenara bırakırsak, resmi nikah ile beraber yapılan imam nikahına karşı olmayan biri olarak, sadece imam nikahının yapılıp resmi nikahın yapılmamasına karşı olduğumu da belirtmek isterim. Kadın ve erkeğin, evlilik gibi ciddi bir bağ ile bir bütün oldukları bu kurumun, ne olursa olsun resmi olması ve özellikle de kadının kanunlar önünde hak iddia edebiliyor olması gerekir. Kanunların kadın ve erkeği eşit şekilde koruyup kollaması gerekir.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

2 comments

 1. Öncelikle size Yüce Allah’ın selâmını diliyorum, önce kendime sonra size şunu sormak istiyorum; bize güç veren, yaşamımıza anlam katan, düşüncelerimizi ve fikirlerimizi şekillendiren ahlâkın biraz daha ötesinde tecrübe ettiğim kadarıyla ırk veya cinsiyet ayrımı olmayan bütün insanların içindeki o en derin sesin kaynağı nedir ? Bütün bu yüce duyguların üstün bir kudret olmadan hem var olması hemde bir anlam taşıması mümkün müdür? bu soruların cevabı ışığında düşüncelerimizin yol değiştireceğine inanıyorum. eğer Yüce Allah’ın varlığını kabul ettiysek onun koyduğu kuralların gerçek, adil ve en güzeli olduğunu, bize anlamsız gelen noktalarda yeterince bilgi sahibi olmadığımızı da kabul ederiz. Kur’an-ı Kerim’de eğer ki bu bir adaletli evlilik olacaksa erkeklere 4 farklı hanımla evlenme ruhsatı verilmiştir bununla birlikte hanımlar arasındaki adaletin tesisinin çok zor olduğu bu nedenle uygun olanın 1 hanımla evlenilmesi olduğu da bildirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in hiç bir yerinde birden fazla evlilik yapanın daha iyi bir müslüman olacağından bahsedilmez. İnsanın doğasına bakacak olursak erkeğin duygusal ve fiziksel yapısının aile reisi olmaya daha uygun olduğu, dul kalan veya tek yaşamak zorunda kalan bayanların arzu etmiyor olsak bile toplum hayatında zorluk çekebileceği durumların olabilmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Bir mecburiyet durumunda bir kadınında eşinin başka/başkaları bir insanla evli olmasını bilerek ve buna razı olması durumunda bu tarz bir evlilik yapılabilir. kabul ediyorum bu durumu kötüye kullananlar vardır. Kötü örneklerden, olması gerekeni tartışmak mantıksal bir hatadır. Buradan dini nikah konusuna gelirsek bir evlilik yemininin sizi, beni, yeri, göğü, gökteki her şeyi yaratanın şahitliğine sığınılarak yapılması daha anlamlı değil midir? insanların bu sözün kıymetini bilmiyor olmaları onu değersizleştirir mi ? size ve hepimize güzellikler diliyorum.

  • Vakit ayırıp makaleyi okuduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkür ederim Çağrı Bey. Ben bu makalemde dini nikah ve resmi nikahın hukuki ve sosyal yönlerini irdeledim. Sizinde ifade ettiğiniz gibi bizim dinimizde nikahsız yaşamak ya da zorunlu haller hariç (eşi vefat eden kadını koruyup, kollamak için) birden fazla eş ile birlikte olmak zaten yok. Ancak ahir zamanda maalesef ki imam nikahı ile kendi aralarında evlenip dost hayatı yaşayan çiftler var. Elbette herkesin hayat tarzına saygımız var. Ama imam nikanı yaptıran birinin dini inancı vardır. O yüzden de bu kişilerden müslüman bir erkeğin yapması gerekenleri yapmasını bekleriz ki müslüman bir erkek helalini sadece imam nikahı ile değil resmi nikah ile kanunlar önünde de eşi yapar. Hem bu dünya da hem de öteki tarafta helali ile bir olmak ister. Sadece imam nikahı yapılan kadın eşinin ne hastalığında, ne de herhangi bir kavga ya da hak iddia edebileceği bir yerde hak iddia edemez. Evlatları olsa dahi bu çocuk kanunlar önünde gayri meşru görünür. O yüzden de gerçekten seven bir erkeğin eşini hem imam nikahı hem de resmi nikah kıyabileceğine inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir