En Taze Makaleler

Listeleme Tagları

HTML ‘de 3 çeşit liste oluşturma tagı vardır. Bunlar: sıralı, sırasız ve tanımlama taglarıdır.

Sıralı Liste (Ordered List) : 

Sıralı listede verilen tipe göre sıralama yapılır. Verilen type göre yani  type: {1,a,A,I,i}

Örnek:

 • HTML Kodu
 • Önizlemesi
   <ol type=”1″>Şehirler:
   <li>İstanbul</li>
   <li>Ankara</li>
   </ol>
  Şehirler:

 1. İstanbul
 2. Ankara
 • HTML Kodu
 • Önizlemesi
   <ol type=”a”>Ülkeler:
   <li>Türkiye</li>
   <li>İtalya</li>
   </ol>
  Ülkeler:

 1. Türkiye
 2. İtalya

 Not: Listeyi istediğimiz her hangi değerden başlatmak için de start değeri verebiliriz. Örneğin: <ol start=”104″> dersek liste 104. den başlar.

Sırasız Liste(Unordered List): 

Sırasız listede de sıralı listede olduğu gibi verilen type göre listeleme yapılır. Sırasız listede square, disc, circle typeları kullanılır.

Örnek:

 • HTML Kodu
 • Önizlemesi

<body>
<ul type=”circle”>Şehirler:
<li>İstanbul</li>
<li>Ankara</li>
<li>İzmir</li>
<li>Adana </li>
</ul>
</body>

  Şehirler:

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Adana

Tanımlama Listeleri (Definetion List) :

DLL yani tanımlama listeleri terim ve o terimin açıklamalarını içeren listelerdir.

Genel Kullanımı:

<dl>
<dt>Tanım </dt>
<dd>Tanım Açıklaması</dd>
</dl>

şeklinde kullanılır.

Örnek:

 • HTML Kodu
 • Önizlemesi
HTML nedir ?
HTML yani Hyper Text Markup Language web sayfalarının browserlarda görüntülenmesini sağlayan dildir.
HTML nedir? HTML yani Hyper Text Markup Language web sayfalarının browserlarda görüntülenmesini sağlayan dildir.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.