En Taze Makaleler

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara karar verdikten sonra paraya kıydım iyi bir bilgisayar aldım. Aldım aldım ama tam eski bilgisayarımdan yedek alıp yeni bilgisayarıma yükleyecektim ki yeni bilgisayarımda D diskinin olmadığını gördüm.

 

Durun, panik yapmaya hiç gerek yok bu sorunu çok basit bir şekilde 3 – 5 adımda halledebiliyoruz 🙂

 • Öncelikle Bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tıklıyoruz Yönet seçeneğini seçiyoruz.

 • Daha sonra gelen Bilgisayar Yönetimi penceresinde Depolama / Disk Yönetimi bölümünü seçiyoruz.
 • Not: Ben bu işlemi daha önceden yaptığım için bende D diski mevcut görünüyor 😀

 • Disk Yönetimi bölümünde C’nin üzerinde Birimi Küçült… seçeneğini seçiyoruz.

 • Küçültülecek alan miktarını girip Küçült diyoruz.

 • Küçült butonuna bastıktan sonra disk bölümünde Ayrılmamış diye bir bölüm gelecek bu bölümün üzerinde sağ tıklayıp Yeni Basit Birim seçeneğini seçeceğiz.
 • Açılan ekranda hiç bir değişiklik yapmadan ileri diyerek işlemimizi başlatıyoruz.
 • Sürücü harfi ya da Yolu ata seçeneğinde D seçeneğini seçip ileri diyoruz.
 • Bölümü Biçimlendir ekranında:
  • Dosya Sistemi: NTFS
  • Ayırma Birimi Boyutu: Varsayılan
  • Birim Etiketi: Yeni Birim ya da istediğiniz bir isim yazıp Hızlı Biçimlendir seçeneğini seçiyoruz.

Tebrikler artık miş gibi bir D diskiniz var 😉

 

 

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Ayrılık Tiyatro Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.