En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Veri Tanımlama Dili (DDL)

Veri Tanımlama Dili (DDL)

SQL Server içinde veri tabanı, tablo ve kullanıcı tanımlı veri tipleri gibi nesneler oluşturmak ve bunları yapılandırmak için DDL yani Veri Tanımlama Dili kullanılır. Bazı temel DDL komutları aşağıdaki şekildedir:

Temel DDL Komutları
CREATE: Nesne oluşturmak için kullanılır.
ALTER: Nesneler üzerinde değişiklik yapmak için kullanılır.
DROP: Nesneleri silmek için kullanılır.

CREATE (Nesne Oluşturmak)
Veri tabanındaki nesnelerin oluşturulabilmesi için CREATE komutu kullanılır. Oluşturulacak nesnenin özellikleri dikkate alınarak farklı parametreler kullanılmalıdır.

  • Genel Yazımı
  • Örnek I:  
  • Örnek II:  
  • Örnek III:  

CREATE nesne_adi

CREATE DATABASE Personel

Personel adında bir veri tabanı oluşturulur.

CREATE TABLE PERSONEL(

PERSONEL_ID int,

AD varchar(10),

SOYAD varchar(10)

)

Bu şekilde bir yazımla PERSONEL adında bir tablo oluşturulur. Tablo sütunları da PERSONEL_ID, AD, SOYAD’dır.

CREATE TABLE PERSONELYAKIN(

PERSONEL_ID int,

YAKIN_ID int,

YAKIN_AD varchar(10),

YAKIN_SOYAD varchar(10)

)

Bu örnekte de PERSONELYAKIN adında bir tablo oluşturulmuştur. Tablo sütunlarıda PERSONEL_ID, YAKIN_ID, YAKIN_AD, YAKIN_SOYAD’ dır.

ALTER (Nesnelerde Değişiklik Yapmak)
Daha önceden oluşturulmuş bir nesne özelliğinin değiştirilmesini sağlar.

  • Genel Yazımı
  • Örnek I:  
  • Örnek II:  

ALTER nesne nesne_adi değişim_cümlesi

ALTER TABLE PERSONEL

ADD BABA_AD varchar(20) NOT NULL

Bu şekildeki bir yazımla PERSONEL tablosuna BABA_AD sütunu eklenmiştir.

[NOT: NULL ile de bu sütuna veri girişi zorunlu hâle getirilmiştir.]

ALTER TABLE PERSONEL

ALTER COLUMN AD varchar(15) NOT NULL

Bu yazım ile de varolan AD sütununun alabileceği karakter sayısı 15 olarak değiştirilmiş ve veri girişi zorunlu hâle getirilmiştir.

DROP (Nesne Silmek)
Bir nesnenin silinmesini sağlayan komuttur. DROP komutu tüm nesneler için kullanılır.

  • Genel Yazımı
  • Örnek I:  

DROP nesne nesne_adi

DROP TABLE PERSONEL

Bu şekilde bir yazımla PERSONEL tablosu silinmiş olur.

 

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.