Pazartesi , Kasım 29 2021
En Taze Makaleler

Şaka Virüsü Yapma

Bilgisayarınızı izinsiz kullanan ya da korkutmak istediğiniz birileri var ise bu şaka ile onları birazcık terletebilirsiniz.  Masaüstünde oluşturacağınız herhangi bir simge ile kullanıcıya bilgisayara virüs girdiğine dair bir uyarı verip daha sonra da bilgisayarı tamamen kapatarak kısa süreli bir şok geçirtebilirsiniz.

 

Bunun için yapmanız gereken sadece aşağıdaki birkaç adımı uygulayıp arkanıza yaslanmak.

 1. Masaüstünüz de sağ tıklayıp Yeni / Kısayol seçeneğini seçiyoruz.
 2. Açılan pencerede ki Gözat bölümüne:

shutdown  -s -t 30 -c “virus detection computer is shutting down”

virus

yazıyoruz.  Burada t30 yazan yani simgeyi çalıştırdıktan sonra bilgisayarın kapanacağı süreyi belirleyen alana istediğimiz bir rakama yazabiliriz. Bizim oluşturduğumuz bu şaka virüsünde t30 yazarak virüs uyarısını aldıktan 30 saniye sonra bilgisayar kendini otomatik bir şekilde kapatacak.

Not: Gözat bölümüne yazılan kodun kopyala yapıştır ile alınması durumunda windows bu kısayolu bulamayıp hata verebilir. O yüzden bu kodu yazmak gerekebilir.

3. İleri tıklayarak uygulamanın ismini belirtiyoruz. Uygulamanın ismini masaüstün de sık kullanılan bir kısayol (Örneğin: İnternet Explorer, Firefox, Outlook…vs) ya da merak edilen bir isim (Örneğin: Özel Resimler, Gizli Bilgiler, Önemli Dosyalar…vs) vererek bilgisayarı kullanacak kullanıcıya ufak bir tuzak kurabiliriz.

4. Oluşturduğumuz kısayolun simgesini de değiştirerek görevimizi başarı ile tamamlayabiliriz. Kısayolun üstünde sağa tıklayarak özellikler / kısayol / simge değiştir ile şaka virüsümüze en uygun simgeyi ayarlıyoruz.

5. Artık virüsümüz hazır. Oluşturduğumuz simgeye tıkladığımız anda bilgisayar 30 saniye içerisinde kendini kapatacak.

6. Bu kapanmayı önlemenin tek yolu Başlat / Çalıştır ile ekrana gelen pencereye shutdown –a yazıp entera basmak. Böylece oturum kapatma isteğimiz iptal edilecek.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

5 comments

 1. Siteniz gayet başarılı olmuş handan hanım 🙂
  Bu makalede özellikle dikkatimi çekti, güzel bir kod.
  Başarılar..

 2. çok iyi site teşekürler.

 3. Gayet başarılı. Meraklı gözlere etkili bir uyarı 🙂
  Teşekkürler Handan Erdag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.