Perşembe , Mayıs 23 2019
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Laf Aramızda / Ramazanın Olmazsa Olmaz Sosyal Medya Paylaşımları

Ramazanın Olmazsa Olmaz Sosyal Medya Paylaşımları

handan-erdag-61-ramazan

Ramazan geldi, hoşgeldi. 11 ayın sultanı, müslümanların manevi olarak imanlarının tazenlendiği, sağlık ve sıhhat açısından da bedenimizin dinlendirildiği, bir nevi bedenimize detoks yaptırdığımız bu mübarek ay hepimize hayırlı uğurlu olsun. Ben küçükken ramazanda heyecan ile beklediğim Karagöz Hacivat oyunları yerine artık ramazanın başlangıçından sonuna kadar sosyal medya ahalisinin 1001 çeşit yaratıcı paylaşımları ile iftarı bekler olduk.

Ramazan ayının hoş görüsüne sığınarak, bende ramazan da paylaşmaktan keyif aldığım favori paylaşımlarımı iftarı bekleyen tüm mümin kardeşlerim ile paylaşmak istedim. Umarım paylaşımlardan sizde benim kadar keyif alırsınız.

Ramazanın olmazsa olmazıdır. 11 ay boyunca ulu orta açılıp saçılanlar ramazanın gelmesi ile daha kapalı giyinmeye başlarlar ki bir nevi “Ramazan Nedeni ile Kapalıyız” mesajını etraflarına verirler 🙂

ramazan-nedeni-ile-kapaliyiz

Bu sıcak yaz günlerinde, uzun saatler aç kalınca vücut direncimiz iftardan önce ve iftardan sonra olmak üzere hali ile çeşitli farklılıklar gösterebilir. İftardan önce sofrayı kuracak dermanı bile bulamazken, iftardan sonra tüm evi yıkıp yeniden yapabilecek enerjiye sahip olabiliriz.

iftardanonce-sonra

Tabi, iftarda biran da yüklenilen yemekler ve 1001 çeşit tatlılar ile bünye de ters etki yaratıp, vücut dengesini de bozabiliriz 🙂

iftardan-once-sonra

Ramazanın bir diğer olmazsa olmazı da sahur ve iftar menüleridir. Bu konu ile ilgili ramazan boyunca hem televizyonda hem de sosyal medya da çeşitli menüler dönüp dolaşır.

hurma

Her sene özellikle de su tüketimi ile ilgili yetkililer ekranda uzun uzadıya aynı şeyleri anlatır durur.  Her ne kadar onlar iftarda aniden su içmeyin deseler de, biz ezanın okunması ile sürahiyi de es geçip direk damacanaya yanaşırız.

ramazanda-aksam-ezani-okununca-ben

İçtiğin suya, yediğin yemeğe sadece uzmanlar değil, konu komşu hatta birlikte teravi namazı kıldığın cemaat dahi karışır ve kendi görüşleri ile illaki seni aydınlatır.

iftari-neyle-aciyorsun

Bir diğer konuda, benim çocukluğumdan bu yana ekranlarda bitmeyen “oruçu neyin bozup, bozmayacağı” tartışmaları. Kardeşim siz part time müslüman mısınız? Her sene, her sene neyin tartışmasını yapıyor sunuz? Sanki dini bir bilgi değil de Türkiye’nin ekonomisini tartışıyorlar. Oruçu bozan şeyler sabit, her sene ya da günlük değişen dövüz kuru değil ki bu.

oruc

Normalde çoğumuzun tam saatini bilmediği ezan saatleri, ramazanda kritik bir öneme sahip olur. Rastgale oruç tutan birine “ezana ne kadar var?” diye sorduğunuza kalan süreyi size saat, dakika ve saniye olarak verebilir.

ramazanda-saat-kac

İftara dakikalar kala oruç tutan herkesin kulağı, gözü, miğdesi ve hatta dalağı imamın okuyacağı namazdadır. Öyle ki cami yakınsa eğer evlerimizin baş köşesinde ki televizyonu kapatanlar, cami uzaksa da iftar saatlerini gösteren kanala alarak geri sayıma kilitlenen ciddi bir hedef kitle bulunmaktadır.

razamazanda-ezan

Uzun geçen ramazan günlerinde iftarı yaptıktan sonra, teravih namazını kılmak, tabi ki herkesin harcı değil 🙂

teravi-namazi

İftarda bir anda yediklerimizi teravi namazında eritebilir ya da kısa olan iftar sahur arasını iyi değerlendirip, bu kısacık sürede mutfakta ne var ne yok miğdemize indirebiliriz 🙂 Burada karar tamamen sizin özgür iradenize kalmış.

namaz-nefes

Ve son olarak da benim ramazanda, iftara saatler kala olmazsa olmazım, hitim. Ramazan boyunca günde en az 3 – 4 kez son ses bu videoyu etrafıma dinleterek, onlara iftar için çeşitli tatlılar ya da iftar menüsünde çeşitli değişiklikler yapabilir siniz 🙂

 

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir