En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Bilişimciler / Yazılım Mühendisliğini Bulan Kadın Margaret Hamilton

Yazılım Mühendisliğini Bulan Kadın Margaret Hamilton

handan-erdag-79-margaret-hamilton

Margaret Heafield Hamilton, 17 Ağustos 1936 yılında doğumlu bilgisayar bilimcisi, sistem mühendisi ve yazılım mühendisliği tabirini bulan olağanüstü kadındır.

Margaret Hamilton, 1954 yılında Hancock Lisesi’nden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi’nden ve Earlham Üniversitesi matematik bölümünden 1958 yılında mezun oldu.

Hamilton‘ın adını tarihe kazıyan en önemli başarısı ise kuşkusuz 31 yaşındayken NASA’da Apollo 11 Ay görevi için 145,000 satır assembly kodunu hem tasarlamış, hem yazmış, hem de yazan ekibi yönetmiş.

O döneme bakıldığında böylesine önemli bir kodu son derece kusursuz şekilde yazmış olması yazılım tarihinin en önemli başarılarından biri olarak görülmekle birlikte;

  • asenkron işletim,
  • öncelikli işlem kuyrukları,
  • hata toleranslı sistemler,
  • yazılım test otomasyonu

konularında tarihin ilk modellerini geliştirmiştir.

margaret-hamilton

Yukarıda ki fotoğrafta Hamilton, insanları ilk defa 1969 senesinde Ay’a götürmeyi başaran Apollo 11 için yazdığı bilgisayar ve hata kodlarının yanında görülmektedir.

Hamilton Apollo Uzay Programı’nın kokpit uçuş yazılımlarını baştan sona tasarlayan MIT Enstrümentasyon Laboratuvarı’nın proje öncesi, proje süresince ve sonrasında başkanlığını yürütmüştür.

Hamilton çalışmaları ve uzmanlığı sayesinde, Apollo 11‘in Ay’a inişi sırasında meydana gelen bir sorun nedeniyle tüm görevin iptal olmasını önlemiştir. Apollo 11 görevinde Ay İniş Aracı’nın Ay yüzeyine inişinden dakikalar önce, kokpitteki bilgisayarların birçoğu uyarı alarmı vermeye başlamıştır. Radar sisteminin gönderdiği verilerin bilgisayar işlemcilerini aşırı yüklenmesinden dolayı sistem alarm vermeye başlamıştır. Ancak bu sistemin aslında iniş sırasında çalışmasına gerek yoktu. Radarın devreye girme nedeninin hatalı bir kontrol listesi nedeniyle çalışanların radarı hatayla devreye sokması olduğu sonradan anlaşılmıştır.
Hamilton‘ın uçuş aracı içerisindeki yazılıma bizzat eklediği bir hata ayıklama programı, bu hatayı kısa sürede fark ederek birincil öneme sahip görevlere öncelik verip, diğerlerini göz ardı etmeyi başarmıştır. Bu sayede Apollo 11 görevi için Ay’a gönderilen 3 astronot, o kadar yol gittikten sonra bu bilgisayar hatası nedeniyle geri dönmek zorunda kalmamışlardır ve başarıyla Ay’a ayak basmışlardır.
margaret-hamilton2
Margeret Hamilton, 1986 yılında kurduğu Hamilton Teknolojileri firmasının CEO’luğuna geçmiştir. Bu firmanın bütün ürünleri, Hamilton’ın kendi eliyle geliştirdiği bazı yazılımlara ve sistemlere dayanmaktadır.
Margeret Hamilton Ödülleri
  • 1986 yılında  Augusta Ada Lovelace Ödülü’ne,
  • 2003 senesinde NASA Sıradışı Uzay Çalışması Ödülü’ne ( 37.200 $ ödül ile NASA tarihinde bir bireye verilen en büyük miktar oldu)
  • 2009 senesindeyse Earlham Koleji Sıradışı Mezun Ödülü’ne layık görülmüştür.
  • Ayrıca 2016 yılında en ünlü kadın NASA çalışanlarının legolarının sergilendiği LEGO Ideas’da adına özel lego sergilendi.
 
Şimdi emekli olan Margaret Hamilton, çalışmaları ile “yazılım mühendisliği” terimini bulmakla kalmamış;  kadınların istedikten sonra bir devri açıp bir devri kapatabilecek kadar yetenekli olduklarını da tüm dünyaya göstermiştir.
Kaynak : wikipedia

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir