En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Bilişimciler / Hem Kadın Hem Hacker Hem de Dövüş Sanatları Ustası Raven Alder

Hem Kadın Hem Hacker Hem de Dövüş Sanatları Ustası Raven Alder

handan-erdag-75-raven-alder

1976 yılında ABD’nin Mississippi eyaletinde dünyaya gelen Raven Alder, tüm zamanların en yetenekli bilgisayar korsanlarından biri olarak kabul ediliyor. Raven Alder, ilk bilgisayarına 9 yaşında Intel 8088 modeli ile sahip oldu. Alder‘ın üstün zekası ile 14 yaşında liseden, 18 yaşında da üniversiteden mezun oldu.

Üniversite eğitiminin ardından kariyerinde değişiklik yapıp dövüş sanatları ustası oldu. Alder, yaptığı bu tercihe rağmen siber dünyadan uzak kalamadı. Virginia Tech’te eğitimine devam ederek teknik yeteneğini geliştirirmeye devam etti.  Mezuniyet sonrası hayatına bir yandan dövüş sanatları dersleri vererek bir yandan internet hizmet sağlayıcısı mühendisliği yaparak devam etti.

Ve bir gün Raven Alder öyle bir şey yaptı ki ismini hacker dünyasının ünlü isimleri arasına kazıdı.

Peki Alder Ne Yaptı?

Alder bugün dahi bir çok kişinin güvenliğinden şüphe etmediği Apple bilgisayarını uzaktan hackleyebileceğini fark etti. Sıfırıncı gün açığı saldırılarının herkesin başına gelebileceğini Apple bilgisayarın sanıldığı kadar da güvenli olmadığını iddia etti. Ancak, bulduğu güvenlik açığını kodları ile beraber nasıl istismar edilebileceğini yetkililere iletmeye çalışsa da hiç kimse Apple ürününün güvenliğini sorgulamadı. Apple yetkilileri bu konuda uyarıları dikkate almadığı gibi gerekli hiç bir tedbiri de almamışlardır. Tüm bunların üzerine Alder çalıştığı şirket tarafından, eğer bu meseleyi duyurmaya devam ederse aleyhinde “birkaç milyon dolarlık” tazminat davası açılacağı tehdidine uğraymış ve konuyla ilgili sessiz kalmaya zorlanmıştır. Ancak, tüm bu olumsuzluklara rağmen gösterdiği çabalar netice vermiş ve dünyanın en prestijli hacking konferanslarından biri olan DefCon’a davet edilen ilk kadın hacker olmuştu.

DefCon‘a kendisinden önce ismi giden Alder‘in  “seksi hacker”, “piliç hacker” gibi uygunsuz hitaplarla adının anıldığını duyunca yaptığı konuşmanın başlığını “Hackerlar Kötü İnsanlar Değildir” şeklinde değiştirmiş ve bu konuşmada kadın hackerları hedef alan cinsiyetçi ve ayrımcı tutumu da eleştirmiştir. Böylelikle hem var olan negatif tutumun yumuşamasını sağlamış hem de kendisinden sonra siber alanda büyük işler yapacak kadın hackerların da önünü açmıştır.

raven-alder

Efsane hacker Alder, halen siber alanda çalışmalarına devam etmektedir. Beyaz şapkalı hacker olarak siber alanda güvenliği sağlamak için konuyla ilgili yayınlara ve konferanslara katılarak bilgilerini aktarmaya devam ediyor. Ayrıca, Dünyanın farklı yerlerinde siber güvenlik ile ilgili dersler verip, siber güvenlik ile ilgili şirketlere danışmanlık hizmeti de vermektedir. Alder kriptografiden Linux güvenliğine kadar geniş bir yelpazede çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Raven Alder, yaptıkları ile kadınların sadece bilişimde değil siber güvenlikten de dövüş sanatlarında da başarılı olabileceğini ve istedikten sonra kadınların her şeyi yapabileceğinin canlı bir örneğidir.

kedi

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir