En Taze Makaleler

Hem Kadın Hem Hacker Hem de Dövüş Sanatları Ustası Raven Alder

handan-erdag-75-raven-alder

1976 yılında ABD’nin Mississippi eyaletinde dünyaya gelen Raven Alder, tüm zamanların en yetenekli bilgisayar korsanlarından biri olarak kabul ediliyor. Raven Alder, ilk bilgisayarına 9 yaşında Intel 8088 modeli ile sahip oldu. Alder‘ın üstün zekası ile 14 yaşında liseden, 18 yaşında da üniversiteden mezun oldu.

Üniversite eğitiminin ardından kariyerinde değişiklik yapıp dövüş sanatları ustası oldu. Alder, yaptığı bu tercihe rağmen siber dünyadan uzak kalamadı. Virginia Tech’te eğitimine devam ederek teknik yeteneğini geliştirirmeye devam etti.  Mezuniyet sonrası hayatına bir yandan dövüş sanatları dersleri vererek bir yandan internet hizmet sağlayıcısı mühendisliği yaparak devam etti.

Ve bir gün Raven Alder öyle bir şey yaptı ki ismini hacker dünyasının ünlü isimleri arasına kazıdı.

Peki Alder Ne Yaptı?

Alder bugün dahi bir çok kişinin güvenliğinden şüphe etmediği Apple bilgisayarını uzaktan hackleyebileceğini fark etti. Sıfırıncı gün açığı saldırılarının herkesin başına gelebileceğini Apple bilgisayarın sanıldığı kadar da güvenli olmadığını iddia etti. Ancak, bulduğu güvenlik açığını kodları ile beraber nasıl istismar edilebileceğini yetkililere iletmeye çalışsa da hiç kimse Apple ürününün güvenliğini sorgulamadı. Apple yetkilileri bu konuda uyarıları dikkate almadığı gibi gerekli hiç bir tedbiri de almamışlardır. Tüm bunların üzerine Alder çalıştığı şirket tarafından, eğer bu meseleyi duyurmaya devam ederse aleyhinde “birkaç milyon dolarlık” tazminat davası açılacağı tehdidine uğraymış ve konuyla ilgili sessiz kalmaya zorlanmıştır. Ancak, tüm bu olumsuzluklara rağmen gösterdiği çabalar netice vermiş ve dünyanın en prestijli hacking konferanslarından biri olan DefCon’a davet edilen ilk kadın hacker olmuştu.

DefCon‘a kendisinden önce ismi giden Alder‘in  “seksi hacker”, “piliç hacker” gibi uygunsuz hitaplarla adının anıldığını duyunca yaptığı konuşmanın başlığını “Hackerlar Kötü İnsanlar Değildir” şeklinde değiştirmiş ve bu konuşmada kadın hackerları hedef alan cinsiyetçi ve ayrımcı tutumu da eleştirmiştir. Böylelikle hem var olan negatif tutumun yumuşamasını sağlamış hem de kendisinden sonra siber alanda büyük işler yapacak kadın hackerların da önünü açmıştır.

raven-alder

Efsane hacker Alder, halen siber alanda çalışmalarına devam etmektedir. Beyaz şapkalı hacker olarak siber alanda güvenliği sağlamak için konuyla ilgili yayınlara ve konferanslara katılarak bilgilerini aktarmaya devam ediyor. Ayrıca, Dünyanın farklı yerlerinde siber güvenlik ile ilgili dersler verip, siber güvenlik ile ilgili şirketlere danışmanlık hizmeti de vermektedir. Alder kriptografiden Linux güvenliğine kadar geniş bir yelpazede çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Raven Alder, yaptıkları ile kadınların sadece bilişimde değil siber güvenlikten de dövüş sanatlarında da başarılı olabileceğini ve istedikten sonra kadınların her şeyi yapabileceğinin canlı bir örneğidir.

 

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.