Perşembe , Mayıs 23 2019
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Laf Aramızda / Biri Size İmkansız mı Dedi?

Biri Size İmkansız mı Dedi?

Biri size bir şey için imkansız mı dedi? Haydi bir daha düşünün…

Baba, oğluna gider.hayata-bakis
Baba: Benim seçeceğim bir kızla evlenmeni istiyorum.
Oğul: Hayır, olmaz öyle şey!
Baba: Ama kız Bill Gates’in kızı.
Oğul: ..olur o zaman.

Baba, Bill Gates’e gider.
Baba: Kızınızın oğlumla evlenmesini istiyorum.
Bill Gates: Ne münasebet!
Baba: Ama oğlum Dünya Bankası’nın CEO’su.
Bill Gates: ..tamam o zaman.

Baba, Dünya Bankası’nın başkanına gider.
Baba: Oğlumu bankanıza CEO olarak atamanızı istiyorum.
Başkan: Tabii ki hayır!
Baba: Ama oğlum Bill Gates’in damadı.
Başkan: ..atayalım o zaman.

Bu hayatta gerçekten isteyip de yapamayacağınız ne olabilir ki?

İşinizden, hayatınızdan memnun değilseniz, değiştirin. Siz ağaç değilsiniz ki; kökleriniz bir yere bağlı kalsın.

Ne istediğinize karar verin ve istediğinizi alana kadar da mücadele edin.

Sevgili patronum Nevzat Erdağ‘ın her eğitiminin başında katılımcılara söylediği gibi;

hedef

Biliyorum, ben daha hayatın başında ve kimilerine göre kendi pembiş dünyamda yaşıyorum. Ancak, bu yaşıma kadar etrafımda gördüğüm; “Kendini esen rüzgara bırakmayan, gemisinin dümenine sahip çıkan, rotasını kendi belirleyen insanların gerçekten de başarılı olmasıdır”; bu düşünce inancımı kamçıladı.

“Ben yapmam gerekeni biliyorum. Kendi doğrularımdan vazgeçmeden, hedefime giden yolda sağa sola sapmadan, aklımı karıştıracak harici ve dahili her türlü bedbahtlardan uzak durmam gerektiğinin bilincindeyim :)”

Ancak; rotasını kaybetmiş, ya da kendini serin esen rüzgara bırakanlar için de nacizane bir kaç motivasyon arttıracak, doğru yönü bulmaları için onlara navigasyon etkisi yapacak önerilerim var.

Haydi kemerlerinizi bağlayın ve sadece bir kaç dakikanızı ayırarak bu önerileri okuyun:

  • Motivasyonunuzu arttıracak, başarı hikayeleri ve biyografiler okuyun.
  • Okumayı sevmiyorsanız şayet, Oscarlı bol yıldızlı başarı hikayelerinin konu alındığı, size ilham vereceğine inandığınız filmleri izleyin.
  • Düzenli olarak belgesel izleyin. Özellikle de yeni iş fikirlerinin anlatıldığı, ya da benim favorim olan; vahşi yaşam belgeselleri insanın ufkunu inanılmaz bir şekilde açıyor.
  • Kendinize, çalışırken enerjinizi yükseltecek şarkılardan bir liste yapın. Ve motivasyonunuz azaldığı zaman bu şarkılar ile kendinize doping yapın. [Araştırmalara göre; sürekli klasik müzik dinleyen inekler, dinlemeyenlere göre daha fazla süt veriyor. Düşünün ki, inek bile bu kadar motive olup iki kat süt veriyorsa, siz sizi motive eden müzikler ile neler neler yapabilirsiniz 🙂 ]

klasik-muzik

  • Çalışırken motivasyonunuz kırıldığında, ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz hedefe hala kilometrelerce uzak kaldığınızı gördüğünüz zaman, sizi gülümseten ve mutlu eden kişilerin yanına gidin. Gidemiyorsanız da arayın, seslerini duyun. Eğer arama imkanınız da yoksa, sosyal medyada Küçük Emrah triplerine girmeyen, hayat dolu pozitif olan bir sayfaya, ya da kişinin hesabına bakın. (Kendimi övmek gibi olmasın, ama bugüne kadar bana gelen geri bildirimlerden anladığım, bu konuda beni takip edebileceğiniz yönünde 😉 )
  • Başarıya giden yolda koşmadan önce; emeklemek, yürümek en sonunda da koşmaya başlamanız gerektiğini kabul edin. İnternette, kitaplarda ya da filmlerde gördüğünüz; bir anda zengin olan, milyon dolar hibe alan girişimciler gerçekten yok. Olmadık işlere, boş yere umut bağlamayın ve çalışmadan zengin olacağınız masallarına inanmayın.
  • Sadece kendiniz için bir şeyler yapın. Kendinize ve yapmaktan keyif aldığınız şeylere vakit ayırın. Ama bu durumu çok da abartıp, hepten bencil olmayın.
  • İmkanınız varsa düzenli spora gidin, yoksa da gün içerisinde merdiven inip çıkıp, etrafta 2 – 3 volta atarak hareket edin. (Hemen “benim o kadar vaktim yok” demeyin. Günde 4 – 5 sigara ve çay molası vereceğinize, 3 – 4 mola verin ve sadece birinde bu hareketleri yapmaya çalışın. İnanın bana, kendinizde bir süre sonra gözle görülür bir fark göreceksiniz. 🙂

gulumseme

  • Motivasyonunuzu arttıracak ve kırılmasını önleyecek bence en önemli şey; inançtır. Kendi inandıklarınızdan ve sizi heyecanlandıran şeylerden asla vazgeçmeyin. Kalbinizin sesini bastıran diğer insanları duymayın. Eğer, bir fikir sizi heyecanlandırıyorsa, mutlaka o fikrin üstüne gidin.

aslan-zurafaa

Son olarak da, kendinize inanın ve inandığınız değerler uğruna mücadele etmekten de asla vazgeçmeyin. Unutmayın ki; birileri başardı ise, sizin de başarmanız için mutlaka bir değil birden fazla yol vardır. Denemekten, yorulmaktan, başarısız olmaktan korkmayın ve pes etmeyin. Doğru yolu bulmak için çaba harcamaktan vazgeçmeyin.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir