En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Sosyal Medyada Var Olmak !

Sosyal Medyada Var Olmak !

handan-erdag-2-sosyal-medya-da-olmakFacebook, twitter, friendfeed ve benzeri popüler sosyal medyalarda ve linkedin, xing gibi business network bağlantıları oluşturarak yönetebileceğimiz platformlarda kendimize profil oluşturarak sanal dünyada var olabiliriz.

İnternette oluşturacağımız profil bilgilerimizle tanıdığımız, tanımadığımız; aynı meslek grubuna dahil olduğumuz; ortak arkadaşlarımız vasıtası ile eklediğimiz insanlarla kendi ağlarımızı kurup bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

Kendi bağlantı ağlarımızı oluşturup yönetmek için öncelikle geçerli bir hotmail, gmail, yahoo yâda başka bir mail hesabı oluşturmalıyız. Daha sonra oluşturduğumuz bu mail hesabıyla öncelikle facebook, twitter gibi sosyal içerikli sitelere daha sonra da linkedin, xing gibi daha A+ ve ciddi siteler olan iş bağlantıları oluşturabileceğimiz sitelerde kendi adımıza hesap oluşturmalıyız. Profilimizi oluştururken mutlaka güncel bilgilerimizi eklemeliyiz. Oluşturduğunuz hesabınıza 20 yıl önceki gençlik resminizi eklemek yada olmadığınız biri gibi sahte hesaplar oluşturmak yerine kendinizle ilgili gerçek bilgilerinizi girerek profil oluşturmalısınız. Ancak bunu yaparken kendinizle ilgili tüm kişisel bilgileri sanal alemde cümle aleme ilan edin demiyorum. Mutlaka oluşturduğunuz hesapların güvenlik  ayarlarını yapın. Paylaştığınız bilgilerinizi, videoları, resimleri ve sizin hakkınızdaki diğer tüm ayrıntıları yalnızca arkadaşlarınız ya da sizin belirlediğiniz gruptaki insanlar görebilsin. Profilinizi her açan insan sizin tüm bilgilerinize ulaşamasın.

Geçerli bir mail adresi aldınız. Facebook, twitter, linkedin, xing … vb sitelerde profilde oluşturdunuz. Güvenlik ayarlarınızı da yaptınız. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Öncelikle oluşturduğunuz hesaplarınızın aktif olarak kullanılması çok önemli. Eğer Google arama motorunda yâda diğer arama motorlarında kendinize ait bir siteniz olmadığı halde arama yapıldığın da isminizin ilk sıralarda gelmesini istiyorsanız oluşturduğunuz profilinizin mutlaka güncel ve aktif olması gerekiyor. Twitter da yanlıca hesap oluşturup hiç tweet atmadan durursanız bu pasif bir hesap olur ve acilen hesabınızı aktif hale getirmeniz gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Şöyle ki işin zor kısmını siteye üye olup profilinizi düzenleyerek önceden halletmiştiniz zaten. Şimdi geriye sadece sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili püf noktaları öğrenmeniz kalıyor.

Oluşturduğunuz hesaplarınıza arkadaşlarınızı, ailenizi, tanıdıklarınızı, arkadaşlarınıza arkadaşlık isteği gönderin; ünlüleri, politikacıları, sanatçıları, sevdiğiniz yazarı ve aklınıza kim gelirse ilgi alanınız olan konularla ilgili sayfaları beğenin. İlginizi çeken sayfalarda paylaşımlarda bulunun. Bu sayfalara arkadaş listenizi davet edin. Kısaca kendi ağınızdaki insanlarla etkileşimli ilişkiler kurun. Bu paylaşımlar sayesinde uzaktan tanıdığınız biriyle aynı mekânlara gittiğinizi, aynı yazarları okuduğunuzu ve başka ortak paydalarınız olduğunu görüp hem sosyal hem de profesyonel iş hayatınızda bu kişiyle çalışmaya ya da ortak bir paylaşımda bulunmaya hazırlanabilirsiniz.

Linkedin, xing gibi profesyonel iş hayatından insanlarla bağlantılar oluşturduğunuz sitelerde aynı meslek grubundan kişilerle fikir alış – verişi yapıp, seminer eğitim sempozyum gibi olaylardan haberdar olabilir, güncel konularda haftalık makaleler ve yazıları okuyabilir hatta kendi yazdıklarınızı paylaşabilirsiniz. Facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerinde de resimlerinizi, videolarınızı kısaca listenizde ekli insanlarla paylaşmak istediğiniz her şeyi paylaşabilirsiniz.

Bu arada sosyal medyayı kullanın derken size an be an her bulunduğunuz yerin koordinatlarını, resimlerini çekip bizimle paylaşın demiyorum. Daha çok sabah işe giderken başınıza gelen ilginç bir olayı, gün içinde sizi güldüren bir olayı ya da rutinlikten uzak bir şey yaptığınız zaman bunu arkadaş listenizle paylaşın. Saniye saniye attığınız her adımı sosyal medyada paylaşmanız bilgi paylaşımından çok bilgi kirliliğine neden oluyor. Geçen gün bir arkadaşımın bir sosyal medya sitesine yüklediği buzdolabının resminin altına yazdığı ‘sizce ne yesem? ‘ şeklinde bir soru görünce önce şaşırdım daha sonra resme yapılan yorumları görüp gülümsedim. Türk halkı olarak yeniliklere çok çabuk alışamasak da alıştıktan sonrada kopmamız pek mümkün olmuyor. Geldiğimiz son noktada ailecek yapılan ziyaretlerde ya da bir toplukta facebook üzerinden gönderdiği arkadaşlık isteğini kabul etmediğiniz için babanınızın kuzeninin 3. göbekten arkadaşının kan kardeşi tarafından dışlanabilir ve sanal alemde hor görülebilirsiniz. Siz siz olun kimin arkadaşlık istediğini kabul edip reddettiğinize dikkat edin.

Unutmayın paylaşılan bilgi değerlidir. Ancak güvenlik ayarlarını yaptıktan sonra paylaşılan bilgi daha da değerlidir.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir