En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Mesai Saatleri İçerisinde Spor Yapmanın Yolu

Mesai Saatleri İçerisinde Spor Yapmanın Yolu

handan-erdag-41-mesai-saatlerinde-spor-yapma

Evvel zaman içinde bir varmış bir yokmuş, 7 /24 saat çalışan ve spor salonuna gidemeyecek kadar hem yorgun, hem de tembel çalışanlar varmış. Bir gün aralarından biri spor salonu bize gelmiyorsa, biz spora gidelim demiş ve iş yerinde spor yapmanın farklı yollarını bulmuş.

İtiraf ediyorum ki, en başta o yerinden kalkmayan tembellerden biri de bendim. Ancak saatlerce hiç hareket etmeden bilgisayar başında oturduğumu, bir sabah kalktığımda tutulan boynumun bana hediye ettiği ağrı ile anladım. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, bu kadar hareketsiz bir şekilde çalışmanın getirisi olarak erken yaşta boyun fıtığı sahibi oldum. Yapılan tedavi ile her ne kadar ağrılarım geçse de, yine aynı şekilde çalışmaya devam edince, giden ağrılar yanlarına arkadaşlarını da alarak geri geldiler.

İşte tam da bu noktada; ismini vermek istemeyen, çok güzel bir bayanın da yönlendirmesi ile ofiste esneme hareketleri yapmaya, günde 3 – 4 defa merdiven inmeye başladım. Mesai saatlerinde 6. katta bulunan ofisimizin merdivenlerini arşınlamaya başladım. İlk başta inerken kolay, çıkarken ise yanıma oksijen tüpü almayı düşündüğüm nefesimi ciddi anlamda kesen bu aktivite, bir süre sonra benim için vazgeçilmez oldu. Öyle ki, gün içerisinde iş ile ilgili sorunum olduğunda, çözüm yolunu bulmakta zorlandığımda, sıkıldığımda merdivenleri arşınlayarak beynime hava gelmesini ve çözümü daha kolay bulmaya başladım.

Merdivenleri inip, ofis binasının etrafında mini bir tur atarak, hem fiziksel, hem de zihinsel olarak kendimi “restart” etmeye başladım. Hatta benim bu sportif hareketime olumlu destek olup, benimle beraber merdiven inip çıkmaya başlayan ofis içerisindeki mesai arkadaşlarım dahi oldu.

Yaklaşık bir yıldır düzenli bir şekilde yapmaya çalıştığım bu merdiven ve mini tur atma faaliyetlerim farkında olmadan bana acayip bir kondisyon sağlamış oldu. Bundan 1.5 ay önce Mardin’e yapmış olduğumuz gezide bunu daha da iyi anladım. Yerli ve yabancı turistlerin 2 -3 günde gezdikleri Eski Mardin’i (ki bahsettiğim yerler sürekli dik yokuşlar ve merdivenler ile dolu, normal bir insanın gerçekten de bir günde yürüyerek gezmesine imkan olmayan yerler) yürüyerek bir günde gezdik.

Son dönemde özellikle yurt dışında da yaygınlaşan yürüyüş toplantıları da bu yürüyüşlerin ne kadar faydalı olduğunun bize bir diğer örneği olabilir. Bu konuda özellikle ABD Başkanı Barack Obama, Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg gibi birçoğumuzun en azından ismini bildiği kişiler de mevcut.

Bu yürüyüşlerin bana sağladığı yararları kısaca listelersem:

  • Ofisin etrafını ve birbirinden renkli komşularımızı tanıma imkanı buldum.
  • Ofis etrafındaki yeşil alanda gün içerisinde hem bilgisayardan, hem de iş stresi ile gelip gitmeyen negatif enerjileri atmak için bir fırsat oldu.
  • Volta atarken gelenek ve göreneklerimizde de yaygın olan tesbih kültürüne merak sardım ki, bu merak nedeni ile şuanda masamda 3 – 4 tane farklı renk ve boyutlarda tesbih mevcut.
  • Üç adımda tıkanan nefesim artık tıkanmamaya başladı.
  • Bel ve boyun ağrılarım ters bir hareket yapmadığım sürece görünmemeye başladı.
  • Belli aralıklar ile verdiğim bu aralar sayesinde verimliliğim ve odaklanmam arttı.
  • Kedi sevmeyen biri olarak ofisin etrafındaki kediler ile arkadaş oldum.
  • Ayrıca oturmakla atılamayan birkaç kilodan da kurtulma imkanı dahi bulmuş oldum.

Sonuç olarak; sizde sürekli masa başında çalışıyorsanız, kendiniz için küçücük bir şey yapın ve en azından günde bir kere merdiven inin. Merdiven bulamıyorsanız, ofisin etrafında yürüyün. Onu da yapamıyorsanız ofiste volta atın ya da bir iki ufak egzersiz yapın. Unutmayın ki hayatımıza fazla gün katmak bizim elimizde olmayabilir. Ama günümüze fazla hayat ve anlam katmak tamamen bizim elimizdedir.

Bu makaleyi okuyan tüm çalışanların başına gökten üç elma düştü. Makaleyi okuyup, hayatına uygulayan çalışanlara % 100 organik ve sağlıklı elmalara kavuşurken; makaleyi okumayıp, tembellik yapan çalışanlara çürük ve kurtlu elmalar düştü. İşte tam bu noktada seçim tamamen size kalmış.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir