En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Beyaz Yakalının Toplu Taşıma İle Sınavı

Beyaz Yakalının Toplu Taşıma İle Sınavı

handan-erdag-39-beyaz-yaka

Dikkat, beyaz yakalı çalışan arabası ve iş yeri servisini bırakıp, halkın arasına karışmış. Üstüne üstlük birde toplu taşıma kullanmaya karar vermiş ki gören ve duyan halkın hemen bu tehlikeli ortamı terk etmesi rica olunur. Ne demek istediğimi bilen bilir; ancak bilmeyenler için beyaz yakalının, toplu taşımada ki durumunu aşağıda kısaca özetleyeceğim.

Arabanın ve servisin rahatlığına alışan bir beyaz yakalı için; toplu taşıma genelde kabus gibidir. Toplu taşımanın en yoğun olduğu saatleri bilmeyen bu kesim, genellikle yanlış saatlerde toplu taşımayı kullanarak hem yoğun insan kalabalığına hem de istenmeyen yakın temasa maruz kalarak geçici olarak servis dışı olurlar.

İş hayatının şıklığına alışan, ince topuk, kalem etek giyen kadın çalışanlar ise toplu taşıma da ormanda avcı ile karşılaşmış bir ceylan ürkekliğinde, etrafına merhamet dileyen gözlerle ya da gördüğü insan tablosunu beğenmeyip tepeden attığı kartal bakışı ile etrafında ki insanları süzer. Genellikle ofis içerisinde şıklıkları ile beğenilmekten zevk duyan bu beyaz yakalılar, aynı beğeniyi toplu taşımada da görünce sinir krizleri geçirirler.

İş çıkış saatinde genelde servisinde ya da arabasında günün yorgunluğunu atmak için yüksek sesli müzik dinleyen ya da tabletinden kitap okuyan beyaz yakalı, kendini biran da halk ile iç içe bulunca genellikle ellerini kollarını koyacak yer bulamaz ve araç her hareket ettiğinde ufak bir sarsıntı geçirir. Ofis içerisinde yüksek öz güvenli duruşları ile hem diğer çalışanları hem de müşterileri etkisi altına alan bu beyaz yakalıların, toplu taşıma da ayakta kalmak için verdikleri bu savaş, göz yaşartıcı bir manzara oluşturur.

Beyaz yakalı çalışanlarımız o toplantı senin, bu görüşme benim derken; belli bir düzen ile geçen yoğun tempolu koşuşturma ile zamanı önceden belirlenmiş şekilde yapılan işlere alışkındırlar. Önceden her şeyi ile programlanmış bu düzenin dışına çıkmak bünyelerini olumsuz yönde etkileyebilir ki; vaktinde gelmeyen ve dakikalarca kuyrukta beklediği toplu taşıma aracının durağa gelir gelmez mülteci kampında ki insanlar gibi diğer insanların kuyruğu hiçe sayarak binmesi karşısında beyaz yakalar anlık şoka uğrar ve kısmi felç geçirebilirler. İş hayatının karmaşık düzenine çok hızlı uyum gösteren bu beyaz yakalar, iş toplu taşımaya gelince maalesef ki sınıfta kalmaya mecburlardır. Toplu taşımanın kendi içerisinde ki yazılı olmayan, ama o herkesin bildiği kuralları maalesef ki onlar hiçbir zaman öğrenemez. Ve toplu taşıma da ayakta kalarak yaşam savaşı vermeye devam ederler.

Beyaz yakalar için bir diğer önemli sorunda, dünyanın parasını verdiği ve sabahleyin mini duş aldığı kaliteli parfümünün kokusunun, toplu taşıma da ki diğer kokular ile karışması ve iş yerine ulaşana kadar sigara, ter, ucuz parfüm gibi kötü kokuların üstüne sinmesidir. Bir beyaz yakalı için bu durum kesinlikle kabul edilemez. Beyaz yakalı, iş yerine varmadan önce o parfümün kokusu gitmeli ve o geçtikten sonra da o parfümün kokusu 5 dakika orada kalmalı ki herkes onun oradan geçtiğini anlasın.

Kısacası bu hayatta herkesin bir derdi var. Kiminin ekmeğinin bayat, kiminin de pırlantasının küçük olduğu için kederlendiği bu ortamda; beyaz yakalının da toplu taşıma fobisinin olmasını anormal görmemek gerek. Sonuç itibari ile bizim için her ne kadar küçük ya da önemsiz gibi gelse de, bu sorunların sahipleri için bunlar önemli ve hayat kalitelerinin seviyesini ve verimliliklerini arttıran unsurlar. Bu yüzden de hayatı değerli ve yaşamaya değer kılan bu tarz ufacık davranışlara önem vermeli ve beyaz yakalı ile empati kurmalıyız. Beyaz yakalıları kardeş gibi bağrımıza basıp, iş hayatının dışında da gerçek bir hayat olduğunu anlatmalı ve de göstermeliyiz.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

5 comments

  1. Yaşanan bu olayları iyi gözlemleyip yazıya dökmüşsünüz. Keyifle okudum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir