En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Sql Server 2008 Back Up

Sql Server 2008 Back Up

Bilişim sektöründe özelliklede yazılım sektöründe iseniz yaptığınız her işlemi yedeklemeden üzerinde oynama yapmamanız gerektiğini bilirsiniz. Kod da yapacağımız en ufak bir değişiklik bazen sistemde kurtarılamıycak hatalara sebep olabilir. Bu yüzden yapacağımız her değişiklikten önce sonra mutlaka yedek almalıyız.

Sql Server (Versiyon 2008) da Databasemizin yedeğini adım adım almayı inceliyelim:

  1. Sql Server Management Studio ‘yu açıyoruz. Yedeğini alıcağımız database dosyasının üzerine sağ tıklıyoruz. Açılan menüden Tasks /  Back Up…  seçiyoruz.

Back Up’a tıkladıktan sonra açılan pencereden dosyanın nereye back up alınmasını istediğiniz back up türünün full olup olmamasını belirleyebilirsiniz.

Back up dosyası default olarak program files klasöründe  sql server dosyasının içerisindeki server klasörünün içindeki backup klasörü içerisinde bulunur. “Ok”  butonuna tıkladıktan sonra dosyanızın yedeği alınacaktır.

YEDEĞİNİ ALDIĞIM DOSYAYI NASIL GERİ YÜKLERİM?

Yedeğini aldığınız dosyayı kendi bilgisayarımıza yada başka bir bilgisayar’a kaydetmek ve yeniden üzerinde işlem yapmak istersekte yapmanız gereken database dosyasına sağ tıklayıp Restore Database sekmesine tıklayalım ardından açılan pencerede;

Yedeğini almak istediğiniz database ile yüklemek yada restore olmasını istediğiniz database ismi aynı olmalı bu yüzden “to Database” alanına aynı ismi yazmanız gerekiyor ardından alt kısımda bulunan yedeği nereden almak isterseniz sorusuna “from device” yi işaretliyoruz ardından yan tarafta  bulunan üzerinde “…” bulunan butona tıklayıp yedeğimizin yolunu göstereceğimiz alana sayfaya yönleniyoruz. Şimdi yapmamız gereken “add” butonuna tıklamak ardından .bac dosyasının yerini göstermek. Normalde sql server dosyasının içerisindedir. Ama eğer başka bir yere kaydettiyseniz o yolu göstermeniz gerekir.

Şimdi 3 kere “ok ” butonuna tıklayarak dosyamızı veritabanımıza ekliyoruz. Şimdi yüklediğimiz dosyanın izinini almalıyız bunun için database klasörünün içerisindeki yedeğini yüklediğimiz dosyaya sağ tıklayıp properties / files / owner sekmesine tıklayıp kendi kullanıcı adımızı belirtiyoruz. Ok butonuna tıklayarak database kullanmaya başlıyoruz.

 

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir