Perşembe , Mayıs 23 2019
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Laf Aramızda / Erkekler Neden Anti Feminist Oldular?

Erkekler Neden Anti Feminist Oldular?

handan-erdag-28-anti-feminist-erkeklerYakın zamanda toplumun büyük bir bölümü feminist iken son günler de herkes anti feminist olmuş durumda. Kadın ya da erkek kiminle konuşsam herkes kadınlardan dertli. Özellikle de erkekler düşünce ve fikirleri ile hem sosyal ortamlar da hem de sosyal medya da kadınları yerden yere vuruyorlar. Tabi ki bu gibi ön yargılı yorumların yapıldığı ortamlar da içgüdüsel olarak hem cinslerimi savunmaya ve de ister istemez kendimi bir tartışma ortamın da buluyorum. Bu yüzden de tarafsız bir şekilde kadınları değerlendirip hem kadınların hem de erkeklerin gözünden artı ve eksilerimizi yazmak istedim.

İşte erkekleri ve de bazı kadınları çileden çıkartan anti feminist yapan o hareketler:

Trafik: Erkekler ve kadınların belki de hiç bir zaman anlaşamayacağı konuların başında kadınların araba kullanma şekli geliyor. Bu konuda erkekler her zaman söyleyecek söz buluyorlar. Bunlardan en tipik olanları:

 1. Kadınlar araba kullanırken aynaya bakmıyor. Bakıyor ise de makyajını düzeltmek için bakıyor,
 2. Yavaş gitmeyi güvenli otomobil kullanmak olarak algılıyorlar,
 3. Arabayı 2 şerit çizgisinin ortasında değil, şerit çizgisinin üzerinde tutmayı tercih ediyor (hem yolda hem de otoparkta),
 4. Elindeki telefona önündeki direksiyondan daha fazla yoğunlaşıyorlar,
 5. Arkadan gelen sürücüyü hiç umursamıyorlar

bu şekilde uzatabileceğimiz uzun bir liste ile bizi değerlendiren beylere bende onların görmemezlikten geldiği ama kadınların her gün trafikte yaşadığı sorunlar ile ilgili şunları demek istiyorum:

 1. Trafik de maganda diye tabir edilen trafik canavarları direksiyonda kadın sürücü görünce arabayı özellikle üzerlerine sürüp, güya onları korkutmak için hem onları hem de kendilerini riske eden bu davranışları ile ciddi kazalara da sebebiyet veren tipler,
 2. Trafik kurallarına uygun bir şekilde arabayı sürmeye çalışan kadının acemi ya da “buna ehliyet veren hocanın” şeklinde başlayıp sonu kötü biten cümleler kuran tipler,
 3. Kadın sürücü eğer pahalı bir araba kullanıyorsa erkeklerin “kim bilir bu arabayı nasıl aldı?” şeklinde baya ve küçük düşürücü düşünceleri,
 4. Aynı anda birden fazla işi yapabilecek yeteneğe sahip kadınların araba sürerken, arka koltukta ki bebeklerine göz kulak olup aynı zamanda da hem trafiğe hem makyajına hem de telefonuna yanıt verebilecek olmasını algılayamayan erkek algısının küçümser tavırları,
 5. Kendi arabasının içinde mini eteği ile araba sürüp diğer arabaların içinde ki erkeklerin sapık ve aç bakışlarına mağruz kalmaları

gibi benim de erkeklerin önüne sıralabileceğim uzun bir listem var.

Servet Avcısı Kadınlar (!) : Öncelikle bir iki paragöz kadınla beraber olup daha sonra da “tüm kadınlar para gözdür” demek çok itici. Dünya da milyonlarca fedakar, sevgi ve merhamet dolu kadın varken eğer bir kişi sürekli para göz kadınlar ile bir araya geldiyse belki de sorun o kadınlar da değil o kişidedir.

Evlenecek Kadın Yok: Bu sözü söyleyen erkekler de her gün başka bir alemde bir gün o kadınla bir gün başka bir kadınla gezen playboy diye tabir ettiğimiz 3. sınıf çapkın erkekler.  Sen ömürlük değil sezonluk ilişkiler tercih edersen, o tarz ortamlarda da sırf kendini mutlu etmek için kadın tavlarsan tabi ki bir ömür boyu bekar kalırsın.

Başarı Merdivenlerini Hızlı Çıkan Ahlaksız (!) Kadınlar: Erkeklerin bu konuda ki mantıklarını kesinlikle hiç bir şekilde algılayamıyorum. Birçok erkek kariyerinde hızlı yükselen kadınların bunun için alın teri ya da zekasını kullanmak yerine dişiliğini kullanmayı tercih ettiğini ima ediyorlar. Kabul etmem gerekir ki arada kişilik yerine dişilik kullanan kadınlar var ama bu demek değil ki tüm kadınlar bu şekilde kariyerine yön veriyor. Lütfen adaletli ve adil olun. Genç yaşta başarılı olan bir çok erkek girişimci, iş adamı varken kadının da olmasından doğal ne olabilir.

Yüksek Maaş Kazanan Kadınlar: Değişen hayat şartları ile kadınların erkeklerden yüksek maaş kazanmaları ilişkilerin temeline konan bir dinamit ile eş değer görülmekte imiş. (İmiş diyorum çünkü bu fikir tamamen etrafımda ki kadın ve erkeklerin ortak görüşü idi. Ben kesinlikle kadının yüksek maaş kazanmasının eşi ile olan ilişkisine zarar verebileceğini düşünmüyorum.) Kadının eşinden fazla kazanması, özgüvenini ve bağımsızlığını koruduğu için toplumda ki boşanma oranlarının yükseldiğini savunan hem erkekler hem de maalesef ki kadınlar var. Bir ilişkide para konuşulmaya başlandı ise o ilişkiden zaten hayır gelmez ama kadının yüksek maaş kazanmasını erkek sorun ediyorsa burada erkeğin sorunları var demektir. Kadın hak ettiği bir maaşı alırken neden ve niçin kendini kötü hissetsin ki!

Tamir Tadilat İşleri: Erkekleri çileden çıkaran bir diğer mesele de tabi ki tamir tadilat yani erkek işi olarak gördükleri işler. Devir olmuş 2014 hala bazı beyler kadınların sadece çocuk doğurmak ve ev işlerinden başka bir şey yapabileceğini düşünmüyor. Üzgünüm beyler ama siz düş görüyorsunuz. Kadınlar istedikten sonra her şeyi yapabilir. Tekerlek değiştirmekten, araba bakımına, evde ki tadilat işlerinden, teknik işlere kadar yapamayacağı hiç bir şey yok. Konu ile ilgili bilgi sahibi olmak için de tek yapması gereken google dedeye sormak.

Teşhirci Kadınlar: İşte bu konuda maalesef ki bende erkeklere hak veriyorum. Birçok kadın sadece kendisi için güzel ve bakımlı olmak yerine hem cinslerinin ve karşı cinsin dikkatini çekmek için özellikle bol dekolteli, transparan kıyafetler giyiyorlar. Toplantılara giderken mini etek giyenden, buluşmalara giderken dekolte giyene hatta karma spor salonunda sahil kenarında giyilebilecek tarzda kıyafet giyen bir çok hem cinsim var. Ancak erkekler arasında taytın moda olduğu son günler de bu konuda kadınlara ne desek boş. Lakin yine de benim kadınlara tavsiyem; siz kendinizi metalaştırırsanız, kendinizi bir nesne gibi sunmaya kalkarsanız size ne hem cinsleriniz ne de karşı cins saygı duyar.

Erkekleri çileden çıkartan, anti feminist yapan konular ile ilgili bazı noktaları kendi kişisel görüşlerim ile vurgulamak istedim. Unutmayalım ki kadın ve erkek aynı beynimizin sağ ve sol lobu gibi farklı konularda birbirlerinden üstün ama ancak beraber bir bütün olarak çalıştıkları zaman verim alabilen tamamlayıcılardır.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

6 comments

 1. Merhaba yazınızı okudum 🙂 Öncelikle trafik konusunda kadın erkek algısını artık kaldırdım . Ehliyeti ve arabası olan herkes kendini açıkçası bir şey zannediyor. Eğitim görmeden ehliyet alıyorlar. Örneğin şu anda Rize gibi küçük bir yerde 100 metrede 20 ye yakın park ihlali var. Bunların hepsi denetimsizlikten ve eğitimsizlikten.

  Servet Avcısı Kadınlar konusu çok enteresan bir konu. Ben çok fazla kadın tanıdım, çoğu paragöz 😀

  Evlenecek Kadın Yok meselesine gelince, evet gerçekten yok 😀 çünkü ne zaman bir kızı sevsem şerefsiz çıktı. Şerefli Namuslu Kız bulmaz çok zor artık bu devirde.

  Yüksek Maaş Kazanan Kadınlar demişsiniz 😀 Evet erkekler kendinden fazla para kazanan kadınlara karşı bir tepkileri mevcuttur. Bunun psikolojik bir olay olduğunu söyliyim. Nasıl bir kadın çirkinsin denince problem yaşanıyor erkekde bu meselede bu problemi yaşıyor.

  Neyse sonuç olarak anti feminist olmak için erkeklerin çok fazla nedeni var 😀

  • Muhammed Furkan Bey, lütfen konuyu tek taraftan incelemeyin. Bugüne kadar sizi hayal kırıklığına uyratmış bir çok hem cinsim olmuş olabilir. Ancak bu durum karşı taraf için de aynı şekilde. Yani sadece siz değil karşınızda ki kişide hayal kırıklığına uğruyor. Ayrıca kadınlar ile ilgili değindiğiniz konularda daha da fazlasını yapan sizin bir çok hemcinsiniz olduğunu da unutmayın lütfen.

 2. Valla ben bugüne kadar aynaya bakmayan milyonlarca kadın gördüm kadınlar yavaş giderek dikkatli kullandığını sanıyor ama öyle değil işte. Makyaj yapabilirmiş aynı zamanda hep direksiyon başında makyaj yapan bi sürtüğün önüne kırmak istemişimdir o işi orda yaparken trafikteki herkesin hayatını riske atıyor makyaj yapacaksan çıkma kardeşim trafiğe falan işte böyle gibilerin eline ehliyeti verende suç. Erkekler daha iyi şoför müdür? Evet öyledirler bu ispatlanmış bi durumdur gerek anketlerle gerek bilimsel gerek istatistiksel. Ve kadınlar sürekli araç başında başka işlerle uğraştığı takdirde (çocuk hariç) ben bu düşüncemi bi nebze olsun değiştirmeyeceğim. YAŞASIN ANTİ FEMİNİZM. Hadi eyvallah.

  • Alper Bey bahsettiğiniz gerek bilimsel gerek de istatistiksel verilerin kaynağını ve o verileri çok merak ediyorum. Madem bu kadar iddialı bir antifeministsiniz resmi verileri getirin buraya, birlikte üzerinde tartışalım. Aksi takdirde bol keseden atıp “erkekler iyidir” naraları atan biri ile tartışmak istemem.

 3. Merhaba, öncelikle sizi medeni cesaretinizden ötürü sonra da bir insan bir yazısında kendisiyle ne kadar çok çelişebilir sorusuna cevap olduğunuz için tebrik ediyorum. “Tarafsız” bir şekilde yazdığınız bu yazıyı çok beğendim lakin okurken aklımda kalan birkaç soru işaretini burada belirtmeden edemeyeceğim. “Tarafsız” yazdığınız bu yazı hakkındaki sorularımı umarım aynı şekilde cevaplarsınız.

  Öncelikle, birkaç paragöz kadınla birlikte olduktan sonra tüm kadınlara “paragöz” yaftası yapıştıran erkeklere sitem ettikten birkaç cümle sonra neden erkeklere “playboy, 3. sınıf çapkın erkek” gibi hakaret içerikli ve iğrenç kelimeler itham ettiniz? Sizce erkeklerin kadınlara yaptığını iddia ettiğiniz bu yanlış hareketleri siz erkeklere yapınca doğru oldu mu? Bunu yapmanızdaki sebep neydi?

  “Kadınlar araba kullanırken aynaya bakmıyor. Bakıyor ise de makyajını düzeltmek için bakıyor” ile ifade etmeye çalıştığınız kafanızdaki hayali insan ile “Trafik de maganda diye tabir edilen trafik canavarları direksiyonda kadın sürücü görünce arabayı özellikle üzerlerine sürüp, güya onları korkutmak için hem onları hem de kendilerini riske eden bu davranışları ile ciddi kazalara da sebebiyet veren tipler” diyerek kendinizi belirttiğiniz bu ifade arasındaki farkı söyleyebilir misiniz? Bunu soruyorum çünkü bu iki ifadenin dışa vurumu eylemleri arasında ilkinin hayali bir düşünce olması ikincisinin ise sizin öz düşünceniz olması arasında bir fark gösterir misiniz? Ben gerçekten erkeklere attığınız bu çamurlu lafların aynısını erkeklere atmaktan başka bir eyleminizi göremedim. İnsanları eleştirerek yanlış yaptıkları noktaları belirtirken aynı yanlışı onlara yapmak ne kadar doğru gösterir misiniz?

  Neden teşhirci kadınlar konusunda erkeklere hak veriyorum yazdınız? Öncelikle erkeklerin böyle bir konudan şikayet ettiğini nereden çıkardınız? İster karşı cins için ister kendi için isterse de başka bir amaç ya da düşünce için yani gerekçesi ne olursa olsun bir kadın istediği gibi giyinemez mi? Buna yazınızda neden karşı çıktınız? Feminizm, kadınların istediğini giyebileceğini savunurken ve siz de feminizmi savunurken neden feminizmle karşıt düştünüz? Yoksa feminizm kadınların istediğini giyebileceğini savunmuyor mu?

  Son olarak yorumlarınızda bir erkek okurunuza karşı neden “Varlığımız tüm erkeklere kapak olsun” gibi samimiyetsiz ve pis bir ithamda bulundunuz? Sizce bir erkeğin yazınızı okuyup fikrini değiştirmeyeceğini söylemesi böyle pis bir lafı hak eder mi?

  Biz erkeklerin varlığı hiçbir kadına kapak olmasın. Aksine kardeşçe ve barış dolu bir birliktelik getirsin. Eğer bu yorumu okuyacak ya da cevaplayacak olursanız da şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhaba vakit ayırıp makalemi okuduğunuz ve yorum yaptığınız için ben teşekkür eder bununla birlikte makalem de çelişkili bir yer olmadığının üzerine basa basa bildiririm. Makalenin ilk paragrafında da belirttiğim gibi hem kadınların hem de erkeklerin gözünden benim gördüğüm artı ve eksilerimizi yazdım.
   Sizin de yorumunuzda yazdığınız gibi kadınları ya da erkeklerden birini el üstünde tutup diğer tarafı karalamadım. Hem cinslerimin içinde de maalesef ki paragöz, çapkın olan kadınların olduğunu, erkeklerin içinde de çapkın ve bugün kendilerine playboy diye hitap eden (ki bunu ben değil kendileri kendilerine diyor) erkeklerin olduğunu yazdım. Burada asla kadın yapınca kötü erkek yapınca “elinin kiri, aman ne olacak” gibi bir düşünce yok. Benim gözümde ahlaki değerler ve doğrular tektir. Bunu ister kadın ister erkek yapsın yanlış yanlıştır. Bunu asla savunmam, savunanında karşısında yerimi alırım.
   Kadınların ve erkeklerin araba kullanmasını kıyasladığım bölümü lütfen bir daha okuyun. Yorumda ilk yazdığınız cümleyi erkeklerin yaptığı bir genelleme olduğunu belirtip, bunun üzerine bize bunları diyen erkeklerin yaptıklarını listelerden yazdığınız ikinci cümleyi ekledim. Burada erkeklere çamur atmak gibi bir amacım yok. Gözümün gördüğü, kulağımın duyduğu ve birçok insanında bana katılacağını düşündüğüm bir durumu yazdım.
   Kadın – erkek eşitliğine inanan ve kadın haklarını sonuna kadar savunan biri olarak bir kadının kendini metalaştırmasına sonuna kadar karşıyım. Her kadın istediği kıyafeti giymekte elbette sonuna kadar özgürdür. Ancak, kadın bir meta ya da erkeklerin fantezilerini süsleyecek bir araç değildir. Sırf erkekleri etkileyebilmek için kişiliğini, aklını değil de dişiliğini kullanan bir kadına ben saygı duymam. Belirttiğiniz gibi erkekler bu durumdan memnun olsa da ben bu tarz kadınların tüm hem cinslerimi olumsuz gösterdiğine inandığım ve bu durumdan memnun olmadığım için yazdım.
   “Varlığımız tüm erkeklere kapak olsun” gibi bir yaklaşım da bulunmadım. Sadece makaleye gelen bir yorumda verdiğim yanıtta kullandığım caps’in üzerinde ki metin oydu. Bu tarz bir üslup benim tarzım olamaz. Aksine makalemde kadının ne kadar değerli olduğunu ve önyargılar ile kadınlara yapılan haksızlıkları dile getirmek istedim. Ben Peygamberimizin eşi Hz. Ayşe’nin ahlakını inancını, Halide Edip Adıvar’ın vatan tutkusunu, Sabiha Gökçen’in gözü karalığını ve daha nice tarihimizi değiştirmiş kadının, her birimizin evimizde ki ilk öğretmeni, hayat koçu annelerimizin, ablalarımızın, kısacası hayatınızda ki tüm kadınların adına bu yazıyı esprili bir dille kaleme aldım. Kadın erkekten üstündür ya da aşağıdır demeden eşit olduğumuzu düşündüğüm ve inandığım için bunu yazdım. Bu makaleyi okuyan dişi ya da kişi hiç kimsenin fikrini değiştirmesini beklemiyorum. Ki bu makale öyle bir beklenti içerisinde yazılmadı. Sadece kendi bağımsız ve özgün düşüncelerimi kaleme aldım. Bu makalenin tek amacı; dişi ya da kişi fark etmeksizin bu makaleyi okuyan kişinin yüzünde bir parça tebessüm oluşturabilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir