Çarşamba , Ağustos 4 2021
En Taze Makaleler

Bir Kova Buz “Ice Bucket Challenge” Kampanyası

handan-erdag-36-bir-kova-buz Son günlerde ALS hastalığına dikkat çekmek için başlatılan Bir Kova Buz kampanyası sosyal medyanında etkisi ile Dünyada çığ gibi büyüyor. Peki, uğruna kampanyalar başlatılan bu ALS hastalığı nedir?

Sağlıklı bir insanken tahminen 3 – 4 yıl içerisinde;
Yavaş yavaş elin ayağın tutmayacak.
Konuşamayacaksın.
Yürüyemeyeceksin.
Yemek yiyemeyecek, su içemeyeceksin.
Yutkunamayacaksın.
Başını taşıyamayacaksın.
Solunum cihazı olmadan nefes alamayacaksın.
Ama beynine bir şey olmayacak.
Düşünmeye, üretmeye devam edeceksin.

İşte uğruna Dünya çapında kampanyalar başlatılan ve en çok korktuğumuz hastalıkları dahi şükrettiren Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı bu.

ALS, aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

ABD’nin kuzeyinde “ALS için başından aşağı bir kova buzlu su dök” sloganıyla başlayan kampanya, sosyal paylaşım platformları sayesinde kısa sürede bir çığ etkisi ile dünyaya yayıldı.

Ice Bucket Challenge yani Bir Kova Buz kampanyasına göre, katılımcı ya ülkesinde bulunan ALS derneğine bağış yapıyor ya da başından aşağı bir kova buzlu suyu döküyor. Aynı şekilde dileyen katılımcı hem bağış yapıp hem de bir kova buzlu suyu kafasından aşağı dökebiliyor. Başından aşağı buzlu suyu dökmeden önce her katılımcı, bu kampanyaya aynı şekilde 3 kişiyi de davet ediyor. Meydan okunan kişilerde  24 saat içinde ya başlarından aşağı buzlu su dökmek ya da bağış yapmak seçeneklerinden birini tercih etmek zorundalar. Bu şekilde kampanya etkili bir şekilde bir Dünya’nın her yerine ulaşıyor.

Bu kampanya ile Amerika’da çok kısa bir sürede 15,5 milyon dolar yardım parası toplandı. Türkiye’de ise henüz sadece 4 bin lira toplanabilmiş durumda.

Kampanya ile ilgili bir bilişimci olarak en çok dikkatimi çeken bir diğer şey ise, bilişim sektörünün dev isimleri Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg ve Microsoft’un Kurucusu Bill Gates’in de bu kampanyaya çok eğlenceli bir şekilde destek vermesi. Özellikle de Bill Gates’in çekmiş olduğu yaratıcı videoda, onun parlak zekasını bize tekrar gösteriyor.

İşte Mark Zuckerberg’in Bill Gates’e meydan okuması ve bu meydan okumaya gelen yanıt:

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.