Cumartesi , Temmuz 11 2020
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Bilişim Sektöründe Kadın Olmak!

Bilişim Sektöründe Kadın Olmak!

20Bilişim sektörün de kadın olmak her sektör de kadın olmak kadar zor. Ancak erkeklerin egemen olduğu bu alan da kadınların belli yerlere gelmeleri hem karşı cinsleri hem de hem cinsleri tarafından zor kabul edilen bir durum. Halbuki burada her türlü acıya katlanabilen, zorluklar karşısında mücadele ruhuna sahip, farklı açılardan olayları değerlendirebilen bir canlıdan, kadından bahsediyoruz. Kendi canından can doğurabilen kadının insan yapımı 0 ve 1’lerden oluşan bilgisayarı anlayıp çözmesi çok da zor olmasa gerek ki bilişim sektöründe ufak bir inceleme de yaparsanız bu alanda kadınların ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Bilişim sektörün de kadınların daha çok grafik, web tasarım, yöneticilik gibi bilişimin temiz tarafın da olabileceğine inanan birçok profesyonel bilişimci var ki bunlar tabi ki yanılıyorlar. Kadınlar her ne kadar içgüdüsel olarak  tasarım ve görsel işlere yatkın olsalar da işin sadece vitrin tarafına değil mutfağında da gayet başarılı bir şekilde yer alabilmektedirler. Özellikle de yazılım, proje uzmanlığı, network uzmanlığı, siber güvenlik ve bilişimin tüm alanların da en ez erkekler kadar başarılı olabilirler ki itiraf ediyorum yazılım ve tasarım işlerindense beni işin teknik tarafı, bilgisayarı parçalamak, kablolar ile oynamak daha fazla çekiyor (İşin teknik boyutu ile hiç ilgilenmemiş olanlar beni #anlayamazsınız ). Ancak bilişimci kadınları bilişimci erkeklerden ayıran en büyük özellik kadınların hayatta birden fazla rolünün olmasıdır. Bilişimci bir erkek hayatının her evresinde kendini geliştirmeye çalışırken; kadın evlenince eş, çocuk doğurunca da anne rolleri ile beraber bilişimciliği sürdürmeye devam eder. Bu yüzden de bilişimci kadınlar bir süre sonra onların için asıl önemli olan konulara odaklanıp işi işte bırakmayı öğreniyorlar. Bilişimcilerin de gayet iyi bildiği gibi de bu durum evlenince meslekten soğudu, hevesi kaçtı gibi yorumlara sebep oluyor.

Kadınlara karşı yapılan tüm bu önyargı ve eleştiriler her ne kadar haksız olsa da madalyonun birde öteki yüzü var ki buda bazı hem cinslerimin maalesef ki yapılan eleştiri ve önyargıları kanıtlayan davranışlar sergilemesi. Şöyle ki evlenir evlenmez mesleği bırakanlar, hem iş hem eş ağır geldi deyip fazla sorumluluktan yakınanlar ya da daha da kötüsü iş yerinde bilgi ve kişilik yerine dişiliğini konuşturanlar hem cinslerine en büyük darbeyi vuranlardır. Özellikle de dişiliğini kullanan kişiliksiz bilişimci kadınlar nedeni ile bilişim sektöründe başarı sağlayan birçok kadın erkeklerin farklı ima ve dedikodularına maruz kalmaktadır.

Tüm bu sorunların dışında bir de bilişim sektörün de çalışan kadınların ve de birçok bilişimci erkeğinde başlıca sorunlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fazla mesai ve çalışma saatlerinin belli olmaması
 • Belirsiz ücretler
 • Yükselme ihtimalinin olmaması
 • Gelecek belirsizliği
 • Sorumlulukların belirsizliği
 • Aşırı yoğun tempo ve sosyal hayata zaman kalmaması
 • Sürekli bilgilerini ve kendini yenilemek zorunda olması
 • Uygulanan sansür ve yasaklamalar
 • Cinsiyet ayrımcılığının yapılması ve kadınların mobbinge uğraması
 • Erkeklerin kadınları ciddiye almaması

Ancak unutmamız gerekir ki hangi sektörde çalışırsak çalışalım önümüze her zaman bu tarz sorunlar gelebilir. Burada önemli olan tüm bu olumsuzluklara rağmen bu işi gerçekten yapıp yapmamaya karar verebilmektir. Ayrıca bilişim sektöründe kadınlar diğer sektörlere göre daha da rahat edebilirler. Bilişim sektöründe çalışmanın kadınlara getirdiği avantajlar:

 • Esnek çalışma saatleri ( sabah erken kalmanıza gerek kalmaya bilir)
 • İşinizi sadece masa başın da değil 7 / 24 her yerde yapabilme özgürlüğü
 • Yaptığınız işte uzman olduktan sonra yüksek ücret talep edebilme
 • Havalı teknik terimleri (jargona) sahip olmak
 • Kullandığınız programlar kendini güncelledikçe bilginizi yenileme ve kendinizi sürekli güncelleme imkanı bulmak.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

2 comments

 1. Ne güzel yazmışsınız Handan hanım, her cümlesine katılıyorum. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.