Perşembe , Mayıs 23 2019
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Laf Aramızda / Teklif Ediyorum: Arkadaşım Olur musun?

Teklif Ediyorum: Arkadaşım Olur musun?

handan-erdag-65-teklif-ediyorum-arkadasim-olurmusun

Sosyal medya çıktı, arkadaşlık kavramı yeni bir anlam kazandı. Tanıyın ya da tanımayın, isteğin ya da istemeyin, davetinizi kabul eden herkes ile arkadaş olabilir siniz. Dahası gözünüze kestirdiğiniz kişi ile de doğru strateji ile avını adım adım takip eden aslan misali arkadaş olup, etkileşim kurabilirsiniz.

Sosyal medyayı özellikle de facebook’u aktif olarak kullanan biri olarak haftada ortalama 15 – 20 arkadaşlık isteği alıyorum.

Peki, bana gelen her arkadaşlık isteğini ben kabul mu ediyorum?

Tabi ki, hayır !

Türk sinemasında ki efsane Türkan Şoray kuralları gibi benim de sosyal medya da kendi kurallarım var. Ve bu kurallara uymayanları kesinlikle kabul etmiyorum.

İşte Sosyal Medya da Handan Erdağ Kuralları 🙂

 • Öncelikle arkadaş isteği gönderen kişi ile ortak arkadaşımız olup olmadığına bakıyorum. Eğer belli bir hedef kitle ortak arkadaş ise bu durum isteği kabul etmem de olumlu bir etken oluyor.

facebook_komikler

 • Arkadaş listesinde bırakın ortak bir isim olmasını, sadece kadınların olduğu erkekleri kesinlikle reddediyorum.

siz-kime-sekil-yapiyosunuz

 • Herkesin dini ve milli görüşlerine saygılıyım. Ancak bugüne kadar edindiğim tecrübeler ile herkesin bu konuda saygılı olmadığını biliyorum. Bu yüzden de gereksiz kavgalar ile vakit kaybetmek yerine arkadaşlık isteği gönderen kişinin fikirleri, benim fikirlerim ile 360 derece ters ise, bu arkadaşlığı başlamadan bitirmek her iki taraf için de daha hayırlı olduğu için, direk reddediyorum 😀

yemek

 • Facebook gruplarında sürekli paylaşımlar yapınca, gruplardan gelen onlarca istek oluyor. Bunların bazıları soru sormak, bazıları da 3. sınıf çapkınlık yapmak isteyen beyler ya da size muhalif olmak isteyen hem cinslerim olabiliyor. Bu yüzden de genellikle isteği görmemezlikten gelip, özelden sorunu dinleyip cevap vermeye ya da gelen soruya göre, arkadaşlık isteğini tamamen engelleme seçeneğini değerlendiriyorum.

1adimgelene

 • Daha önce görmediğim ama sosyal medya sayesinde ortaya çıkan, bir nevi hiç tanımadığım Mısır’daki akrabalar gibi sanal akrabaların ortaya çıkması. Ben senin amcanım, 3. kuşaktan kuzeninin kuzeniyim gibi karmaşık algoritmalar ile sizi bu arkadaşlık isteğini kabul etmeye zorlayan sanal akrabaların isteklerini de reddediyorum. Bunu akrabalarımı görmezden gelmek için değil, sanal medya da ki yapılan yorumları yanlış anlamaları önlemek için yapıyorum.

akraba-sorulari

 • Tüm bilgileri ve profili kapalı olan kişilerin (ki bence bunlar en tehlikeli grup) göndermiş olduğu arkadaşlık istekleri. Bu kişilerin profilleri komple kapalı olduğundan altından ne çıkacağı belli olmaz. Burada da biraz önsezilerinize biraz da bu profilden aldığınız elektriğe bakarak karar vermelisiniz. Ya da 3. bir seçenek olarak bazen benim de yaptığım gibi, isteği kabul edip profili inceleyip ona göre karar verebilirsiniz.

ozeraydogan_karikaturleri

 • Profil bilgileri açık olan ama hiç bir resmini paylaşmayan ya da profilinde onun gerçek bir kişi olduğuna dair, onu tanıyan birinden yapılan yorumun olmaması da gelen arkadaşlık isteğinin reddedilmesi için geçerli bir sebep.
 • Son olarak da profilinde bölücü propaganda yapan, şiddet yanlısı ya da +18 içerikler paylaşan kişileri kadın ya da erkek olmasına bakmadan direk şutluyorum 🙂

0wo7k6

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

2 comments

 1. Eskiden diğer blog yazarlarını onaylıyordum, şimdi kriterim daha çok iş çevresinden olması..
  Onaylamadıklarımı da genelde reddetmiyorum koleksiyon yapıyormuşum gibi duruyor orda 200 kişi filan 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir