En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Dikkat, Biri Bizi Takip Ediyor !

Dikkat, Biri Bizi Takip Ediyor !

22Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile beraber sanal dünya da tanıdığımız tanımadığımız herkes birbirini takip etmeye başladı. Bu durum her ne kadar hayatımıza renk katsa da artık tanıdığımız tanımadığımız pek çok insanı ailemizin birer ferdi gibi yakından tanımamızı da sağladı.

Arkadaşlarımızın sevgili olmalarından başlayarak söz, nişan, düğün ve doğuma kadar ki sürecini, hatta işi ileri götürüp doğum fotoğraflarını videolarını paylaşarak biz her ne kadar istemesek de ( 🙂 ) bizi de bu mutlu ana dahil edenlerin sayısı günden güne artıyor. Ki bunu sadece kadınlar değil erkekler de farklı süreçlerini aynı şekilde sosyal medya da bizlerle paylaşarak tüm bu anları ölümsüz kılıyorlar. Örneğin; geçenlerde askere giden bir arkadaşım aylar öncesinden başlayarak askere gitmeden önce ki tüm evreleri ( muayene, kontrol, evrak… vs işleri ), askere gideceği kesinleşince de askerliğini yapacağı yeri, rütbesi ve tüm detayları paylaştı. Hatta paylaşımları sayesinde kendisi birliğine teslim olana kadar biz de onunla beraber tüm bu süreçleri an be an yaşadık. Şimdi de arkadaş izinli olduğu günlerde terhis edilmesine kalan günleri (şafak 90, 89, 88..  şeklinde) bizlerle paylaşarak hasret gideriyor.

Bir şekilde tanıdığınız, arkadaşınız, eşiniz, dostunuzdan haber almak, onlarla bu özel anları paylaşmak çok güzel ama ya listelerimizde hiç tanımadığımız insanlarla bu özel anları paylaşmak ne kadar doğru ? Bir kere bile yüz yüze gelmediğimiz, sohbet etmediğimiz insanlar ile resimlerimizi, anlık duygularımızı, beğenilerimizi, öfkemizi paylaşmanın bize faydası ve zararı dokunur mu?

Son dönem modern hırsızları yapılan bu paylaşımlar sayesinde ev sahiplerinin check – in’lerini takip ederek onların evde olup olmadığını kontrol edip evlere öyle girmeye başlamışlar. Yani biz kendi ellerimiz ile hırsızlara yol gösteriyoruz. Onlara buyrun biz evde değiliz, tatile gittik siz istediğiniz gibi evi soyun diyoruz.

Diğer bir konu da paylaştığımız resimler üzerinde art niyetli kişilerin oynama yaparak farklı versiyonlarda kullanması. Örneğin, sizin aileniz ile sahilde otururken paylaştığınız bir resimden aile bireylerini çıkarıp başka birinin resmini montaj etmesi ya da sizin resminiz üzerin de (kıyafetiniz, bulunduğunuz ortam, fiziksel özellikleriniz …vs)  ile oynanması.

Bunların haricinde bir de attığınız her adımı takip edip, tüm paylaşımlarınıza bakan ama ne beğenen ne de yorum yapan avını takip eden vahşi bir leopar gibi sinsice sizi takip eden takipçileriniz olabilir.

Kısacası tanıdığınız ya da tanımadığınız kim olursa olsun sosyal medya üzerinden attığımız her adım takip ediliyor. Bir zamanların popüler yarışması biri bizi gözetliyor yerine artık birileri bizim onlara verdiğimiz veriler ile bizi takip ediyor. Kendinizi korumak için ya tüm sosyal medya hesaplarınızı sadece tanıdığınız, güvendiğiniz insanlarla paylaşıcaksınız ya da yaptığınız her paylaşım için iki kere düşünüp paylaşım yapacaksınız.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

7’den 70’e Her Türk Gencinin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ey Türk Genci Dünya’da ve üç tarafı denizlerle, dört tarafı dahili ve harici hainlerle dolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir