Pazartesi , Ağustos 26 2019
En Taze Makaleler
Ana Sayfa / Makaleler / Dikkat, Biri Bizi Takip Ediyor !

Dikkat, Biri Bizi Takip Ediyor !

22Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile beraber sanal dünya da tanıdığımız tanımadığımız herkes birbirini takip etmeye başladı. Bu durum her ne kadar hayatımıza renk katsa da artık tanıdığımız tanımadığımız pek çok insanı ailemizin birer ferdi gibi yakından tanımamızı da sağladı.

Arkadaşlarımızın sevgili olmalarından başlayarak söz, nişan, düğün ve doğuma kadar ki sürecini, hatta işi ileri götürüp doğum fotoğraflarını videolarını paylaşarak biz her ne kadar istemesek de ( 🙂 ) bizi de bu mutlu ana dahil edenlerin sayısı günden güne artıyor. Ki bunu sadece kadınlar değil erkekler de farklı süreçlerini aynı şekilde sosyal medya da bizlerle paylaşarak tüm bu anları ölümsüz kılıyorlar. Örneğin; geçenlerde askere giden bir arkadaşım aylar öncesinden başlayarak askere gitmeden önce ki tüm evreleri ( muayene, kontrol, evrak… vs işleri ), askere gideceği kesinleşince de askerliğini yapacağı yeri, rütbesi ve tüm detayları paylaştı. Hatta paylaşımları sayesinde kendisi birliğine teslim olana kadar biz de onunla beraber tüm bu süreçleri an be an yaşadık. Şimdi de arkadaş izinli olduğu günlerde terhis edilmesine kalan günleri (şafak 90, 89, 88..  şeklinde) bizlerle paylaşarak hasret gideriyor.

Bir şekilde tanıdığınız, arkadaşınız, eşiniz, dostunuzdan haber almak, onlarla bu özel anları paylaşmak çok güzel ama ya listelerimizde hiç tanımadığımız insanlarla bu özel anları paylaşmak ne kadar doğru ? Bir kere bile yüz yüze gelmediğimiz, sohbet etmediğimiz insanlar ile resimlerimizi, anlık duygularımızı, beğenilerimizi, öfkemizi paylaşmanın bize faydası ve zararı dokunur mu?

Son dönem modern hırsızları yapılan bu paylaşımlar sayesinde ev sahiplerinin check – in’lerini takip ederek onların evde olup olmadığını kontrol edip evlere öyle girmeye başlamışlar. Yani biz kendi ellerimiz ile hırsızlara yol gösteriyoruz. Onlara buyrun biz evde değiliz, tatile gittik siz istediğiniz gibi evi soyun diyoruz.

Diğer bir konu da paylaştığımız resimler üzerinde art niyetli kişilerin oynama yaparak farklı versiyonlarda kullanması. Örneğin, sizin aileniz ile sahilde otururken paylaştığınız bir resimden aile bireylerini çıkarıp başka birinin resmini montaj etmesi ya da sizin resminiz üzerin de (kıyafetiniz, bulunduğunuz ortam, fiziksel özellikleriniz …vs)  ile oynanması.

Bunların haricinde bir de attığınız her adımı takip edip, tüm paylaşımlarınıza bakan ama ne beğenen ne de yorum yapan avını takip eden vahşi bir leopar gibi sinsice sizi takip eden takipçileriniz olabilir.

Kısacası tanıdığınız ya da tanımadığınız kim olursa olsun sosyal medya üzerinden attığımız her adım takip ediliyor. Bir zamanların popüler yarışması biri bizi gözetliyor yerine artık birileri bizim onlara verdiğimiz veriler ile bizi takip ediyor. Kendinizi korumak için ya tüm sosyal medya hesaplarınızı sadece tanıdığınız, güvendiğiniz insanlarla paylaşıcaksınız ya da yaptığınız her paylaşım için iki kere düşünüp paylaşım yapacaksınız.

Sevgili Okuyucu, bak bu makalede ilgini çekebilir.

Eyvah, Bilgisayarımda D Diski YOK !

Bundan 3 vakit önce niyet ettim yeni bir bilgisayar almaya. Piyasa araştırması yapıp alacağım bilgisayara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.